„Припадник царинске контроле узео ми је пасош и спровео ме до пункта долазака, где су ме држали око једног часа без икаквог објашњења“, испричао је Керимов своје искуство на аеродрому Ататурк у Истамбулу.
„Затим ми је дао папир на коме је писало да ми је забрањен улазак у Турску. На папиру нема никаквих објашњења. Моја прес-картица и боравишна дозвола такође су ми одузете и замољен сам да се вратим у Русију следећим летом.“
Керимов тренутно на међународном аеродрому Ататурк чека да буде депортован.
„Забрана уласка и депортације су стандардна процедура у свим земљама. Немају сви безбедносни органи информације о таквим инцидентима, рекао је представник за медије у Истамбулу. Он је додао да ово питање треба да се постави безбедносној служби аеродрома Ататурк.
Представници аеродромског обезбеђења, међутим, одбили су да коментаришу ситуацију.
„Не долази у обзир да коментаришемо овај инцидент и откријемо неком информацију", рекао је радник обезбеђења.
Турска влада блокирала је у четвртак сајт Спутњика у тој земљи без икаквог упозорења, наводећи као разлог „административне мере“.
Агнеција Спутњик о томе није била обавештена унапред.
„Нисмо претходно добили никакво саопштење, упозорење, нити било какву одлуку турске владе. Нисмо имали никакву комуникацију пре блокирања сајта“, рекао је тада Керимов.
Приступ веб-сајту Спутњик у Турској је блокиран за мобилне телефоне и компјутере без ВПН-а.
У Министарству спољних послова изјавили су да су акције турских власти нелегалне.
Москва је назвала блокаду Спуњика још једним нарушавањем основних права и слобода човека.
У државној Думи су став Анкаре повезали са изјавама председника Русије Владимира Путина током „директне линије" и страх власти да ће „турски народ сазнати истину".