Реч је, наравно, о макети. Ко је њен аутор (још) није назначено. Али, ту је — стоји на самом уласку на градски трг, на неколико корака од споменика великом књазу Јурију Долгоруком, оснивачу Москве.
Још је рано јутро. Москва не спава. Она, заправо, никада не спава. Пролазници ужурбано пролазе — јуре на посао, тек понеко застане и фотографише.
На тргу гомила радника. Вредно раде. Стижу камиони, довозе цвеће. Жене распоређују разнобојне саксије, а мушкарци склапају конструкције и нове макете. Спремају се за празник — фестивал „Московско пролеће“.
„Фестивал ће почети сутра, 22. априла, и трајаће до Параде победе над фашизмом, 9. маја. Иако је свечано отварање фестивала заказано за сутра поподне, праву празничну атмосферу и много народа очекујемо од суботе. Спремљен је и пригодан програм. Видите бину, ту ће се одржавати концерти, биће весело“, прича нам човек из организације, док му на токи–воки непрестано пристижу „наредбе“ и упутства шта би још требало урадити.
Тверски трг у дане овог празника промениће име. Сада ће се, кажу, звати — „Православни Ускрс у свету“. Ту ће бити представљено 15 мини–копија најпознатијих православних манастира и храмова из готово целог света.
Макета Храма Светог Саве је већ постављена на самом улазу. Наспрам ње је и копија јерусалимског Храма Васкрсења Христовог, односно Храма Гроба Господњег. Мајстори ужурбано склапају и Сабор Васкрсења Христовог, православну светињу из Албаније.
На тргу „Православног Ускрса у свету“ наћи ће се и копија манастира са Свете горе (Грчка), Манастира Вороњец (Румунија), Катедрални сабор великомученика Георгија у Каиру (Египат), Манастир Свете Фјокли (Сирија), Црква Покрова на Нерли (Русија), Рилски манастир (Бугарска), Свето–Николски сабор (САД), Катедрални сабор Светицховели (Грузија), Катедрални сабор Светих Кирила и Методија (Чешка), Црква Светог Димитрија (Грчка), супрасљски Благовештенски манастир (Пољска) и Манастир Махера (Кипар).
За Русе је Ускрс најсвечанији религиозни празник. Радосно се прославља уз куличе, традиционалне руске ускршње колаче, и фарбана јаја.
Радње су већ сада крцате ускршњим украсима и поклонима, реквизитима за фарбање и исцртавање јаја.
И град се ужурбано спрема за тај празник. Мења свој изглед. Некако је оживео, весело је обојен. Фарбају се ограде и клупице по парковима, постављају се џиновска јаја, разнобојне кућице–киосци украшене цвећем. Комуналци од ране зоре саде љубичице у уличне жардињере.
Сунце пробија. Још се бори са облацима. Ветрић шиба и удара право у лице. Прохладно је, али се мирис пролећа већ осећа. После дуге зиме, долазак пролећа у Русији је прави празник и сви му се неизмерно радују.
Сваки московски булевар, авенија, улица, сокак, трг и парк у дане празника имају неку своју причу и одишу посебном атмосфером.
Са Тверског трга виде се и куполе Кремља. Поносно извирују, дозивају… Ко би им одолео?!
Око главног московског трга све је расчишћено. Уклоњене су тезгице са сувенирима. Нема никаквих трагова ни да су ту икад постојале. Ту су само групе туриста, које својим жамором нарушавају тишину московског јутра.
Ту, код споменика маршалу Жукову, нема цвећа, чак ниједног симбола предстојећих празника. Вијоре се само руске заставе.
У Александровском саду, уз зидине Кремља, знатижељни туристи крај Вечног пламена Незнаном јунаку (не)стрпљиво ишчекују смену страже. Гардисти стројевим кораком марширају… Чује се шкљоцкање фото–апарата.
Око Црвеног трга постављају се металне ограде, мајстори раде. Јасно је — почеле су припреме за велику војну параду, која ће бити одржана 9. маја, а који дан раније овде ће бити одржана и генерална проба.
На самом тргу, тик уз Маузолеј Лењина, већ се поставља и бина. Ту ће седети председник Владимир Путин, највиши државни званичници, високе званице, гости из иностранства и ратни ветерани.
Туристи праве селфије, фотографишу се и са групом руских војника који су се ту затекли. Чују се сви могући светски језици. Највише је Азијаца.
Надомак Александровског сада и споменика Жукову, налази се Трг Мањеж. Он још није свечано украшен, али блиста — у пуном сјају.
На њему стоји сат, који одбројава дане, сате, минуте и секунде до почетка Светског шампионата у фудбалу, који ће 2018. године бити одржан у Русији. На сату је писало: 784 дана, 1 сат, 41 минут и 46 секунди. Руси нестрпљиво ишчекују празник фудбала. А до тадa — и сама шетња Москвом је прави празник.