У интервјуу за „Глас Америке“ Николић је на питање да ли ће се наставити курс приближавања ЕУ и неутралног односа према НАТО-у, рекао:
„Да, потпуно. Искрено мислим да неће бити никакве промене, али чак и када се у Србији једном буде догодила нека промена, она не би донела другу филозофију и друго размишљање. Србија треба да буде чланица ЕУ и она то жели. Србији није потребно чланство у НАТО-у, као што и НАТО-у Србија уопште није потребна“, рекао је Николић.
Према његовим речима, Србија то врло лако може да изведе — да буде у ЕУ, а да не буде чланица НАТО-а.
Како је додао, Србији треба сарадња и са другим државама и због тога веома упорно истиче своју војну, блоковску неутралност…
На питање који би од кандидата који се тренутно у САД боре за председничку номинацију своје странке био најбољи за даљи развој односа са Србијом, Николић каже да се ту ради о стратешкој политици државе у којој персоналних иступања нема и да то ко ће победити, републиканац или демократа, персонално не утиче на однос са Србијом.
„Наравно, посматрам шта се дешава и да се преко океана преноси ситуација у којој се буде себичне снаге у државама, нећу да их назовем ни националистима ни оваквим или онаквим, али снаге које мисле да су све те државе толико велике да могу мимо света. То видим и у кампањи за председничке изборе у САД“, додао је Николић.
Николић је боравио у Њујорку, где је потписао Париски споразум о клими, а тим поводом је рекао да је и он, као и други председници, својој земљи донео тешке услове, али да се Србија искрено обавезала.
„Али ситуација је непријатна зато што кад велики прихвате правила игре, онда и ми сви следимо правила. Ово је игра у којој су велики прихватили да обезбедимо себи здравију земљину куглу за живот, али након што су се они развили. Ми постављамо себи изузетно тешке услове за привређивање… Каснимо са развојем“, рекао је Николић.