Терористи су нафту извозили у Раку, а потом продавали гориво Турској за доларе или га мењали за оружје. Сниматељска екипа Раша тудеј била је на ослобођеним нафтним објектима.
Нафтно налазиште Џубејса две године је било у рукама терориста ДАЕШ-а. Опрема за црпљење нафте је за то време пропала, много тога је разорено.
Недавно су Демократске снаге Сирије ослободиле ову територију од терориста и сада локалне власти покушавају да обнове рад бушотина.
Када су у Шадади и Џубејсу дошли екстремисти, нафтни објекти су се нашли у рукама страних плаћеника.
„Када се ова област нашла под контролом ДАЕШ-а, страни борци су почели да извозе нафту у Раку, на гранични прелаз Тел Абјад. Гориво су продавали Турској за доларе или су га мењали за оружје. Поред нафте, трговали су и историјским вредностима“, испричао је за РТ локални житељ Гази Хусеин.
У Мосулу су борци запленили стотине цистерни које су искористили за транспорт нафте према турској граници преко Раке.
„Све нафтне цистерне су биле из Ирака. Пунили су их нафтом из сиријских изворишта. Одатле су их возили у Раку, а затим у Турску“, саопштио је други сведок ових догађаја Амир ел Хаџ.
Свакога дана налазиште нафте и гаса Џубејса доноси 2,2 милиона кубних метара гаса и 80.000 барела сирове нафте.
„Истиснули смо одатле борце ДАЕШ-а. Они су овде све разрушили, покрали су нафту и бензин. Дошли смо ми, Демократске снаге Сирије, како бисмо заштитили изворишта, да би их после обнове земље било могуће искористити за добробит сиријског народа“, испричао је за РТ борац Демократских снага Сирије Матин Карзеро.
Растојање нафтовода између Шададија и нафтно-прерађивачког завода у Хомсу је око 500 километара. Демократске снаге Сирије успоставиле су контролу над њим у фебруару. Сада намеравају да обнове рад изворишта.
Џубејса је једно од кључних нафтних изворишта које је доносило велики приход ДАЕШ-у. Терористи су, по свој прилици, превозили црно злато у Раку, а затим продавали гориво Турској.