„Имамо врло озбиљан безбедносни проблем у Килишу. Деца не иду у школу, људи су углавном у кућама. Власници трговина су забринути због гранатирања, а многе компаније повукле су своје инвестиције“, каже Сакар.
„Локални туроператори су сви отишли у стечај јер су људи престали да долазе, а и званичници локалне управе траже начине да се иселе“, додаје он.
Музафер Баћа, заменик шефа међународне хуманитарне фондације „Плави полумесец“, рекао је да је од јануара у град пало 49 артиљеријских граната.
„То, свакако, није случајно, јер је Килиш стратешки град који је примио, по проценама, 90.000 сиријских избеглица — више него било које друго место у Турској“, појашњава он.
„Многи од ових људи су грађевински радници, а неки су почели сопствени бизнис. ДАЕШ редовним гранатирањем настоји да дестабилизује ситуацију и усади страх и панику код грађана. Ја сам забринут због неуспеха турских власти да ураде нешто поводом тога. Видели смо да није било никаквих званичних изјава тим поводом, осим рутинских осуда ДАЕШ-а. Питам се зашто наша војска, са свим дроновима које има, није у стању да прати ракете којима пуцају на нас“, каже Баћа.
Од јануара је, Килиш, чије становништво нарасло на 200.000 доласком 130.000 избеглица из суседне Сирије, изложен ракетним нападима терориста 57 пута. Погинуло је 17, а повређено 45 људи. Многи од њих били су сиријске избеглице.