У изјави за Спутњик Никола Дуик, члан Саркозијеве Републиканске странке и одбора за националну одбрану, каже да је време за укидање санкција јер Француска, а посебно њена пољопривреда, плаћа веома скупу цену због рестриктивних мера, које су у ствари наметнуле Сједињене Државе.
„САД имплементирају доктрину Бжежинског, која има за циљ да спречи зближавање ЕУ и Русије зарад стварања моћног и озбиљног континенталног блока“, каже Дуик.
Коментаришући наводе агенције Франс прес да резолуција неће бити усвојена, саговорник Спутњикa каже да се нада да ће посланици из редова социјалиста, републиканаца и Савеза демократа и независних, као и политичари из руралних средина подржати резолуцију.
„Подсећања ради, бретонски произвођачи свињетине због санкција губе 150 милиона евра годишње, а француска пољоприврда укупно око милијарду евра. Истовремено, наши главни конкуренти, Немци и Италиjани, нашли су начине да заобиђу ембарго и њихов удео у трговинској размени са Русјиом стално расте“, каже он.
„Надамо се да ће актуелни шеф француске дипломатије Жан-Марк Еро показати више здравог разума него што је то учинио његов претходник и да ће водити рачуна пре свега о француским националним интересима. А за нас је од виталне важности да обновимо чврсте партнерске односе са Русијом, било да је реч о економији или о безбедности, односно о борби против тероризма“, додао је Дуик.
Посланицa Елизабет Гигу сматра да су „санкције полуга које се, засад, не треба одрицати“, али њој Дуик поручује да би требало да боље проучи историју.
„Мадам Гигу би требало да боље познаје праву историју Украјине и да не верује дезинформацијама које пласирају званични медији. Ови медији као папагаји понављају пропаганду коју је такође смислио Стејт департмент“, каже он.
Дуик подсећа на случај бившег грузијског председника Сакашвилија који је, како каже, добио је украјинско држављанство, а онда и високу функцију, као и на предсеника Порошенка је сада три или четири пута богатији него пре рата.
„Став становника Донбаса треба да буде испоштован, требало би да украјински парламент једноставно донесе неколико одлука које би омогућиле имплементацију Минског споразума“, истиче Дуик.