„Постоји веома мало научних публикација о тој локацији и то без биолошких описа, тако да, са научне тачке гледишта, ми стварно истражујемо нови терен“, рекао је доктор Фелипе Гомез из Центра за астробиологију из Мадрида, који је предводио експедицију.
„То је фантастично, али непријатељско место — температуре су биле 42 степена Целзијуса у току дана и 30 степени ноћу, а пара пуна хлора спалила је наше дисајне путеве. Микроорганизми који живе овде су микроби прилагођени екстремним условима и биће од великог значаја за астробиологију“, рекао је он.
Гомез и његове колеге изучавају „ванземаљски свет“ у Данакил депресији у северној Етиопији, која је настала као резултат судара три литосферне плоче. Као резултат вулканске активности, Данакил је најтоплије место на Земљи.
Подручје је преко 100 метара испод нивоа мора, а магма тече веома близу површине. Кишницу и морску воду оближње обале загрева магма и тако се ствара велики број раствора различитих врста соли.
Гомез и његов тим су желели да сазнају који су микроби успели да преживе у тако агресивном окружењу.
У неким областима, где температура воде, која је веома кисела, износи 90 степени Целзијуса, високе концентрације сумпора стварају јарко жуте димњаке.
На другим местима, базени воде топлоте 40 степени имају тиркизно зелену боју због бакарних соли. Суве слане плоче које су богате гвожђем формирају равне површине које подсећају на печурке.
У наредних неколико месеци научници планирају да заврше хемијску анализу тог „ванземаљског“ подручја наше планете и наставе са детаљним проучавањем микроба који живе у водама и стенама депресије Данакил.