Хотелијери у Истамбулу су због смањења броја гостију били приморани да у марту за трећину снизе цену смештаја, тако да је просечна цена ноћења смањена са 140 на 91,9 долара.
Према подацима Удружења хотелијера Турске, попуњеност хотела у Истанбулу у марту је износила само 52 одсто, што је у односу на исти период прошле године пад од 20 одсто.
У целој Турској попуњеност хотелских капацитета у марту је била 52,5 одсто и пала је 16,5 одсто у односу на исто време лане, а ту земљу су због безбедносних разлога, пре свих заобилазили туристи из Русије, Немачке и Велике Британије.
Према процени Евроазијске групе, годишњи турски приходи од туризма могли би да падну испод 20 милијарди долара, први пут од 2008. године.
Због тога су хотелијери затражили од власти да наставе са мерама подршке иностраним туроператерима.
Министарство туризма Турске је до септембра продужило субвенционисање међународних летова на великом броју аеродрома у земљи. Авиокомпаније које лете за Турску субвенционише са шест хиљада долара по сваком лету.
Према прелиминарним подацима, потражња за турским летовалиштима у Немачкој је опала за 40-45 одсто. Зато су дали директне субвенције не само агенцијама које организују чартер летове за Турску, већ и туроператерима.
Руси су Турску посебно почели да заобилазе пошто су се односи две земље погоршали након што је турско ратно ваздухопловство крајем новембра прошле године оборило руски бомбардер Су-24.
Након тога руски председник Владимир Путин је потписао декрет у складу са којим руски туроператери и туристичке агенције треба да се уздрже од пословања са Турском, забрањени су чартер летови између две земље, а Русија је суспендовала визни режим за турске држављане.