О томе откуд Словаци у Ужицу, да ли су прави „левичари“ и којем ће се приволети царству, разговарали смо са председником Зелене странке, Новосађанином Гораном Чабрадијем.
Да ли сте задовољни изборним резултатима?
— С обзиром на то да смо први пут наступили на изборима, мислимо да је то одличан резултат. Основани смо тек пре нешто више од годину дана са идејом да промовишемо „зелене вредности“ и поред једног посланика у републичком парламенту и посланице у парламенту Војводине, у девет општина и градова имамо укупно 12 одборника. Грађани Србије сада први пут имају прилику да виде „зелену политику“ самостално на политичкој сцени, али нећемо ту стати, циљ нам је да на наредним изборима тај резултат буде многоструко већи.
Многи се питају — откуд Словаци у Ужицу? Како то да сте на изборе изашли баш на листи словачке националне мањине?
— Ужичани су наши јако добри пријатељи и тамо имамо један леп одбор. Важно је знати да када говоримо о мањинама, ми говоримо о свим мањинама, као и када говоримо о људским правима, мислимо на права свих људи. Просто, ова странка је регистрована у жељи да понуди једну аутентичну политику на политичкој сцени Србије, а знате да вам је данас, нажалост, да бисте регистровали партију неопходно право богатство. То је је просто био начин на који смо покушали да се снађемо у овој ситуацији. Наш главни партнер је из словачке странке, већ годину дана врло успешно сарађујемо, а ми смо на нашој листи имали 30 одсто Словака, позиционираних у самом врху. Тренутно нас има у 50-ак градова, а уверен сам да ћемо се врло брзо преместити на политичку мапу великих странака, па ће и тај проблем бити решен.
Пред изборе сте договорили сарадњу и са удружењем пољопривредника из Војводине, а говоркало се да су нека од имена на листи „спорна“ због продаје земље странцима?
— То апслолутно није тачно. На нашој листи било је представника малих пољопривредних произвођача из Војводине, али ја мислим да су то јако зли језици који тако говоре.
Да ли ће Зелена странка у републичком парламенту бити једина „права“ левица? Имамо ли то клицу Сиризе у Скупштини?
— Када су Петру Кели, једну од оснивача Зелених у Немачкој питали да ли су Зелени лево или десно на политичкој мапи, она је рекла да су „испред других“. Тако и ја доживљавам нашу странку, мислим да смо испред других. Много програма зелених заузимају управо социјална питања, па нас на политичкој мапи сврставају лево, али ја нисам склон томе да говорим лево или десно. Стварно мислим да треба да будемо испред других.
Да ли су наши грађани свесни „зелених вредности“ у довољној мери и како ћете их заступати у парламентима?
— Мислим да су „зелене“ вредности дубоко усађене у сваком од нас и да, врло често, када немамо систем који функционише нису криви грађани, већ људи који тај систем креирају. Некада је то у врху државе, некада у врху локалних самоуправа. Ето, са једном малом кампањом која је код нас трајала пет дана и скромним средствима добили смо подршку 25.000 грађана Србије. Сигуран сам да грађани те вредности препознају и носе у себи, јер вредности Зелених нису само екологија, већ и људска права, социјална правда. Наравно да нам је заштита животне средине јако битна тема, али то је само један од неколико стубова за које се залажемо и гледамо да се наслањамо на европске колеге које имају више искуства.
Шта је Србији неопходно када је о екологији реч?
— Заштита животне средине је једна од ствари која је кључна и за преговоре о приступању ЕУ у оквиру поглавља 27, а ми ту, нажалост, пуно каскамо за савременим и развијеним светом. Оно што је наш услов је да, без обзира на рационализацију министарстава и броја људи који ту ради, неопходно је да Министарство за заштиту животне средине буде засебно, да се ту окупе експерти који ће гледати да што пре ускладе стандарде у Србији са савременим светом.
Да ли сте за улазак у ЕУ?
— Јесмо, али нисмо еврофанатици. Када говоримо о Европи мислимо на вредности људских права, демократије, социјалне правде… Због тога мислимо да Србија, између осталог, треба да уђе у ЕУ, али наравно не по сваку цену.
Противници сте ГМО-а. Како ћете у том смислу помирити улазак Србије у ЕУ?
— Са једне стране имате оне који то промовишу, али то није дефинитиван став. Имате земље које нису прихватиле ГМО, па су чланице ЕУ. Мислимо да не треба користити нешто што није довољно утемељено у савременој науци и искуству, и за шта није довољно јасно да је безбедно по људско здравље. Ми као земља треба да водимо рачуна прво о заштити својих становника и њиховог здравља. Ако светска наука за 10 година докаже да је то апсолутно безбедно, ми ћемо то подржати.
Да ли ћете у републичком парламенту бити позиција или опозиција?
— Нисам о томе размишљао. Оно што је битно да се подрже програми за које се Зелени залажу. С обзиром на то да имамо само једног посланика, не верујем да наш глас нешто битно може одлучити о некој већини. Оно што је битно је да парламент у Србији коначно има аутентичну Зелену странку која ће се искрено залагати за то што зовемо „зелене вредности“. Ми често помињемо да смо се окупили да делимо идеје, а не мандате и у том смислу се нисмо ни позиционирали нити размишљамо на ту тему.