„Пријем Косова у УЕфА само још једна опомена на чињеницу да живимо у свету интереса и политике, а не права и правила. И да Србија мора да се реално и рационално односи према тој чињеници да је могуће да се у случају Косова крши чак и Статут УЕфА само да би се остварила обећања спонзора косовске независности“, наводи Дачић.
Према његовим речима, на нама је да се боримо за што бољу позицију у том свету, за нове и старе пријатеље, за подударност наших и туђих интереса, и, у свему томе, наравно, за конзистентност наше политике, која у једној ствари сигурно неће правити компромисе.
„Ми сами нећемо признати Косово. Све остало је, као што смо и данас видели — могуће“, истиче Дачић.
„Фудбалском савезу Србије остају правна средства оспоравање ове нестатутарне одлуке пред судом, али је евидентно да је ова одлука политичке природе и резултат великог притиска политике, у чему, ипак, нису у потпуности успели, јер Косово од 54 чланице није признало само 16 земаља, а добили смо 24 гласа, док за Косово није гласало чак десет чланица из земаља које су признале Косово’, закључио је Дачић.
Ђурић и Удовичић најавили тужбе против УЕФА
Фудбалски савез Србије тужиће Уефу Међународном суду за спортску арбитражу у Лозани због одлуке да прими у чланство Косово, најавили су директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић и министар омладине и спорта Вања Удовичић.
На заједничкој конференцији за новинаре после одлуке Уефе да Фудбалски савез Косова буде примљен у ту организацију, Ђурић и Удовичић су поручили да је том одлуком погажено право, бачен под ноге Статут Уефе, а спорт стављен у функцију политике. Ђурић је рекао да ће држава помоћи Фудбалском савезу Србије како та одлука не би прошла глатко и онако како су замислили сепаратисти.
Фудбалски савез Косова постао је 55. члан Европске фудбалске уније, после тајног гласања на Конгресу у Будимпешти, иако претходно није промењен Статут УЕФА.
Косово је примљено простом већином гласова јер је, од 54 чланице, добило 28 гласова. Против су била 24 савеза.