Чланице УЕФА су тајним гласањем одобриле пријем Косова у чланство те фудбалске уније. За је гласало 28 делегата, а 24 су била против.
Претходно су делегати, тајним гласањем, на Конгресу владајућег европског фудбалског тела у Будимпешти одбили предлог да се промени Члан 5, тачка 1 Статута УЕФА, који омогућава пријем оним земљама које су признате „од стране већег дела међународне заједнице на европском континенту“. Била је неопходна двотрећинска већина од 54 гласа, односно 36.
Предлог Швајцарске није прошао за само три гласа. Тај предлог подржала су 33 делагата, 20 је било против и један уздржан. За пролаз је Косову била потребна двотрећинска већина, односно 36 гласова.
Вршилац дужности председника Европске фудбалске уније, Шпанац Анхел Виљар, рекао је да је питање пријема Косова у чланство те организације веома осетљиво питање и најавио могућност „политичких последица“.
На 40. Конгресу УЕФА, 10. тачка дневног реда јесте пријем Косова у чланство. Укупно је 38 влада земаља-чланица УЕФА,од 54 колико их та организација има, признало независност Косова.
Теодоридис: Учинићемо све да се Србија и Косово не састану
Вршилац дужности генералног секретара Уније европских фудбалских асоцијација (УЕФА) Теодор Теодоридис рекао је да ће та организација учинити све да се репрезентације Србије и Косова не састају у међународним утакмицама.
„Често имамо ту праксу, што је веома видљиво, посебно у репрезентативним такмичцењима. Пример за то је што Русија и Украјина не играју мечеве, као ни Азербејџан и Јерменија“, рекао је Теодоридис на конференцији за медије на Когресу у Будимпешти.
Теодоридис је додао да ће сличан рецепт применити и на међусобним утакмицама између српских и косовских клубова.
„Предложићемо све то на релевантном одбору“, поручио је Грк.
Косово би, у случају да буде признато у ФИФА, о чему ће се расправљати 13. маја, могло бити накнадно убачено у квалификације за Светско првенство у Русији.
Према најавама, постоји план да тамошња репрезентација буде у групи са селекцијама Хрватске, Турске, Исланда, Финске и Украјине.