Седница Скупштине Црне Горе, на којој је данас требало да се расправља о лекс специјалису за реконструкцију владе отказана је. Уочи седнице на улазу у зграду Скупштине дошло је и до инцидента у коме су учествовали посланици Демократског фронта и припадници обезбеђења.
Интересантна је чињеница да се у Скупштини нису појавили независни посланик Дритан Абазовић и посланик опозиционог Демоса Горан Даниловић, који су предлагачи лекс специјалиса од кога се много очекује.
Међутим, новинар из Подгорице Владимир Вуковић, уредник црногорског портала „Принцип“, за Спутњик каже да је предлог посебног закона о примени Споразума о стварању услова за слободне и фер изборе значајан само за оне који су учествовали у његовој изради. То значи да ће режим и поједине партије из опозиције његовим доношењем добити оно што су тражили у вишемесечним преговорима — добре стартне позиције у изборној кампањи, каже Вуковић.
„Демократски фронт ће се сигурно у будућој изборној кампањи обраћати опозиционом бирачком тиелу са позиције неког ко није преговарао са Милом Ђукановићем, иако су протести које је организовала та коалиција резултирали предлогом лекс специјалиса и будућом реконструкцијом Владе. Ту се најбоље огледају црногорске политичке контрадикције које сведоче о незрелости актера на црногорској политичкој сцени, како у власти, тако и у опозицији“, каже Вуковић.
Главни одбор Социјалистичке народне партије, која је једно време учествовала у протестима, јуче је изненада одлучио да је спреман да потпише изборни споразум и то условио са два министарска места. Предлог је директно послат премијеру Милу Ђукановићу, без претходне консултације са осталим опозиционим партијама.
Саговорник Спутњика истиче да је јасно да је компромис режима и највећег дела опозиције, када су у питању поменути закон и Споразум о слободним и фер изборима, плод политичке трговине. Опозициони лидери одлуком да седну за исти сто са Милом Ђукановићем нису урадили ништа што се од њих није могло очекивати, или што већ у прошлости нису радили, оцењује он.
„Очигледно је да лидер ДПС-а и премијер Црне Горе Мило Ђукановић увек може да рачуна на некога у опозицији ко је у критичним ситуацијама спреман да му прискочи у помоћ. Уосталом, он је преко пута себе у завршеним преговорима имао неколико опозиционара, који су у прошлости били његови политички следбеници, чак и министри у владама које је раније водио“, подсећа Вуковић.
Он је убеђен да су и данашња дешавања у Скупштини последица већ испланиране стратегије у којој режим, пољуљан разним аферама, сада уз помоћ опозиције опстаје на власти, и спреман, са новом енергијом, дочекује изборе. Не треба заборавити још једну важну чињеницу, у свим политичким збивањима, па и у причи о закону који треба да омогући фер изборе, присутан је утицај страног фактора, каже Вуковић.
„Посебно интересовање за постигнути напредак у преговорима Ђукановића и опозиције показивали су амбасадорка Сједињених Држава и шеф делегације Европске уније у Црној Гори. То је у неким моментима било толико изражено, да су јавно прозивали актере преговора да више не чекају и коначно направе договор“, каже Владимир Вуковић.
Вуковић подсећа да у Црној Гори тренутно постоји велики јаз када је у питању опредељеност грађана о чланству у НАТО-у, а то питање Споразум уопште не третира. Јасно је да се ту није пуно водило рачуна о интересима и праву грађана који на крају и треба да дају коначну одлуку о том веома важном питању за Црну Гору, каже Вуковић.