Недуго након ослобођења Палмире од терориста руски државни телевизијски канали објавили су видео-снимак одличног квалитета, снимљен уз помоћ дрона, на којем су биле приказане рушевине сиријског града.
Руски медији су од самог почетка руске операције у Сирији редовно објављивали професионално снимљене видео-материјале који су подсећали на „кадрове из видео-игрице“, пише стручњак.
Снимање уз помоћ дронова заиста пружа много веће могућности у бележењу онога што се дешава у зони сукоба, него обичне камере, признаје Сакстон.
Једини закључак до којег аутор долази, међутим, јесте: „Русија је искористила беспилотне летелице као јединствени инструмент за пропаганду“.
Експерт оптужује Русију да је наводно извртала чињенице о сиријском сукобу, али не наводи ниједан пример који би то потврдио и позива се само на истраживања „приватних група“, као што је, на пример, Белингкет. Публикације те организације више пута је критиковало и демантовало Министарство одбране Русије.
Сакстону се чини да Русија својим „информационим манипулацијама“ покушава да створи „антизападно расположење“ у друштву. Према његовом мишљењу, све што желе руски медији јесте да добију што је могуће већу публику, уместо да објективно представе чињенице.
Сакстона нервира и то што вести руских медија, пре свега РТ-а, „привлаче пажњу гледалаца и активно оповргавају верзије Запада“.
Очигледно је да је главни узрок незадовољства Сакстона руским дроновима у томе што је Москва претекла западне земље у медијским технологијама, јер он пише: „Западним медијима и Америци не би сметало да науче да користе ову најновију технологију у извештавању о конфликтима, као и да изводе информационе операције“. Сакстон узнемирено примећује да „руски медији немају монопол на дронове“.
Експерт позива САД и земље Европске уније да активно користе беспилотне летелице за извештавање о догађајима и да се позабаве „проевропском пропагандом“.
Он са задовољством примећује да поједине непрофитне организације већ користе ову технологију против Москве. Према речима Сакстона, у Украјини су већ користили дронове да би „доказали руско присуство у Донбасу“.