„Само што се нисмо онесвестили од изненађења, веома смо дирнути. Никако нисмо очекивали да ће наш поступак, урађен од срца, имати такве последице“, причају супружници.
Пошто су своје породичне награде предали удовици руског војника који је погинуо у Сирији, засути су изразима захвалности. Сам руски председник Владимир Путин позвао их је да посете Москву и да буду почасни гости на војној паради 9. маја.
Све је почело крајем марта када су руски медији саопштили да је погинуо млади официр у Сирији: о околностима његовог смелог и ужасавајућег поступка нису извештавали француски медији, али је брачни пар Маге вероватно допринео да се о томе сазна и у Француској.
Александар Прохоренко, чији је задатак на територији античке Палмире био да одређује циљеве за касније нападе из ваздуха, нашао се у заседи терориста ДАЕШ-а.
Он је замолио свог командира да отвори ватру на њега: 25-годишњи младић гине под бомбама, уместо да га убију терористи.
Ова информација проширила се на страницама друштвене мреже Фејсбук и управо на тај начин је брачни пар Маге сазнао за херојску смрт официра.
Супружници Маге одмах су помислили на Александрове ближње, на његове родитеље и жену која чека дете, који су, према њиховом мишљењу, у ’потпуној беди’“. Брачни пар Маге се пита: „Због чега нико о томе не говори?“.
Од Де Гола до Путина: упечатљива колекција породице Маге
Они су, најзад, одлучили да пошаљу Александровим рођацима оно што је најдрагоценије у њиховој породици: Војнички крст 1939-1945 и Орден Легије части.
Ове награде нису једине које је добила породица Маге, али оне имају посебну вредност. Орденом Легије части награђен је ујак Мишелин Маге. „Он је био мој кум, веома сам га волела“. Био је радио-електричар по професији и члан Покрета отпора „Алијанс“. Ухапсио га је Гестапо и послао у Бухенвалд када му је било 17 година.
За разлику од свог начелника, који је успео да се спаси, он није желео да скочи вагона на путу за концентрациони логор, плашећи се „репресија над својом породицом“.
Војнички крст припадао је оцу Мишелин, пилоту бомбардера који је одговорио на легендарни позив генерала Де Гола 18. јуна 1940. године и који је награђен сиријским Орденом за заслуге.
Увек је постојала веза с Русијом: у области Западне Сахаре, где је радио син Мишелин, руски официр му је поклонио свој капут.
Пошто су супружници предали свој дар, засути су захвалношћу, писмима из Француске, Белгије и Русије. Неки људи су кренули за њиховим примером, пославши рођацима Прохоренка новац и медаље.
Љубитељи Толстоја, Ејзенштајна и Бородина, брачни пар Маге ускоро ће видети нови лик Русије током путовања којем се нису надали.
„Просто смо се поставили на место оних људи који су изгубили свог 25-годишњег сина, осетивши исту бол коју смо осетили када смо остали без нашег. И то је било све, нисмо желели ништа друго, ни политику ни било шта друго“.