„Задаци које је одредио председник Русије Владимир Путин тицали су се ваздушне подршке сиријској армији у борби против терориста, као и сарадњу у организацији процеса превода опозиционих група на страну антитерористичке опозиције коју настављамо да подржавамо.
Када смо започели нашу кампању, Нусра фронт и слични терористички одреди налазили су се на прагу сиријске престонице. Сада су они одбачени. Нанесен им је озбиљан удар, и то је изазвало промену оперативне ситуације на терену, што је био узрок због ког је председник Русије донео одлуку да делимично изведе наш контингент ваздушних снага.
Али, тамо се и даље налази прилично озбиљан број летелица, база Хмејмим, војно-поморска база Тартус, преко које се врши снабдевање тог контингента и помаже се сиријској војсци“, навео је Лавров.
„Мислим да нико неће ући у опасне игре у вези са тим, јер се тамо налазе ваздушно-космичке снаге Русије, нити ће изазивати провокације.
Већ смо се срели са једном провокацијом и наша процена је потпуно јасна — турско руководство извршило је злочин, и грешку, што је горе него злочин. Сада, наравно, тако нешто већ није могуће, зато што су предузете све мере да би се избегле било какве случајности. И Турци знају за то.
Што се тиче позиција које заузимају сиријске снаге, Турска не скрива да она редовно гранатира Курде, сматрајући их терористима, чиме омета њихово прикључивање преговорима.
Говори се и о различитим зонама безбедности. Нажалост, Турска уцењује Европску унију и ЕУ овај концепт прихвата здраво за готово. Када је председник САД Барак Обама био у Хановеру на конференцији за новинаре канцеларка Меркел изјавила је да ми подржавамо идеју зона безбедности, чега се Обама јавно одрекао, али звучало је симптоматично“, додао је Лавров.
„Постоје и позиви за војну инвазију, али да се то не би допустило, а то би била директна агресија, потребно је едуковати оне који покушавају да промовишу овакву опцију. Али ја не мислим да они имају неко образложење, јер примирје и даље јача.
Главни покретач приче о зонама безбедности је Турска, и она има план Б и друге агресивне амбиције у којима се виде такви експанзивни мотиви, не само према Сирији. Ипак, Турци се налазе у Ираку, где имају војни контингент без сагласности и упркос захтевима легитимних власти Ирака, наводећи да су тамо послали своје трупе да би учврстили суверенитет и територијални интегритет Ирака. Ово не може ни да се коментарише.
Ето такве су ’неоосманлијске тежње‘: да се рашири утицај и освоје територије. То је бесрамно понашање. Знате, прошле године су Турци нарушавали ваздушно пространство Грчке око 1800 пута. Само прошлог месеца, у априлу, више од 200 пута. Ниједном нико у Бриселу, ниједан НАТО командант ниједном речју није рекао зашто једна чланица Северноатлантског пакта редовно нарушава ваздушни простор друге чланице. Такво попуштање јавно експанзионистичком понашању не може донети ништа добро“, закључио је руски министар иностраних послова.