„За време Другог светског рата, азербејџански народ послао је на фронт више од 700.000 својих синова и кћери. Скоро половина је погинула у биткама“, наводи се у саопштењу Амбасаде Азербејџана у Србији.
Како се подсећа, 223. дивизија совјетске армије је, за посебне заслуге у ослобођењу бивше Југославије и непосредно града Београда, добила звање Црвеноармејска 223. Београдска дивизија.
Више од хиљаду азербејџанских војника борило се и погинуло за ослобођење Београда и целе Југославије, истиче се у саопштењу.
О ратном путу 223. дивизије снимљен је документарни филм „Од Каспијског мора до Дунава“, а књига Бахиша Мехтијева, борца и команданта ове дивизије, преведена је на српски језик.
За испољено херојство у Другом светском рату више од 130 Азербејџанаца добило је звање Хероја Совјетског Савеза, више од 170.000 војника и официра награђено је различитим орденима и медаљама, истиче Амбасада.
Националне стрељачке дивизије 77, 223, 336, 402. и 416. које су биле формиране од азербејџанских регрута и добровољаца, прошле су славни борбени пут од Кавказа до Берлина.
Азербајџанци су, такође, учествовали у партизанским покретима. Један од њих био је Мехти Хусејн-заде, познат под именом Михајло, партизан и обавештајац, који се прославио операцијама против нацистичких окупатора на територији Југославије и Италије, додаје се у саопштењу.
Амбасада подсећа да је непроцењиву улогу у победи у Другом светском рату одиграла нафта из Бакуа. У Совјетском Савезу је од 1941. до 1945. године више од 70 процената нафте, 80 процената бензина и 90 процената моторних уља долазило из Азербејџана.
Народ Азербејџана је послао на фронт више од седам тона крви за донирање, одиграо је активну улогу у снабдевању војске храном и топлом одећом. Азербејџан је максимално мобилисао све своје могућности ради Победе над фашизмом, истиче се у саопштењу.