Конгрес, коме је током четири дана, поред многобројних домаћих делегата, присуствовало и 30 од 180 иностраних новинара који су допутовали у Пјонгјанг како би пратили догађај, потврдио је репутацију Северне Кореје као једне од најзатворенијих земаља на свету.
Вест о именовању Ким Џонг Уна за председавајућег владајуће партије саопштена је током кратког 10-минутног периода када је малој групи страних медија дозвољено да му присуствују. О догађајима током партијског конгреса све што је страним новинарима било дозвољено је, практично, снимање зграде у којој се скуп одржавао, с друге стране улице.
Ким Џонг Ун, треће колено породице Ким, која се сматра оснивачем Северне Кореје, остао је лидер Радничке партије. Зашто је стари-нови шеф партије сазвао конгрес баш у овој години, аналитичари су само нагађали. Да ли да би, како се писало, учврстио власт, или да би делегати одобрили његову политику у сфери развоја нуклеарног наоружања, на шта у свету мање или више негодују, или да би свету то ставио до знања?
У петак, када је конгрес почео, није био познат ни дневни ред, ни дужина његовог трајања. После експозеа партијског и шефа државе у којима је указао на њене успехе, делегати су у недељу усвојили предлог Ким Џонг Уна о јачању економије и развоју нуклеарних снага у погледу квалитета и квантитета.
Он је, међутим, напоменуо да Северна Кореја неће прва употребити нуклеарно оружје, осим у случају да буде угрожена њена безбедност и суверенитет.
„Наша партија и Влада Демократске Народне Републике Кореје нормализоваће и поправити односе са свим земљама које поштују наш суверенитет и понашају се пријатељски према нама, без обзира на сва непријатељства из прошлости“, казао је Џонг Ун.
То су посматрачи оценили као „спуштање лопте“ после критика које су на рачун нуклеарног арсенала у Северној Кореји стигле са разних страна. Ни њени традиционални пријатељи Кина и Русија нису благонаклоно гледали на „солирање“ Ким Џонг Уна у погледу нуклеарних проба.
А Пјонгјанг је први пут тестирао нуклеарну бомбу 2006. године и након тога је повукао потпис с уговора о забрани ширења нуклеарног оружја.
Кућни ред и свечана атмосфера
Зато је конгрес владајуће Радничке партије у Северној Кореји изазвао огромну пажњу светских медија. Наравно, нико није сумњао да ће правила кућног реда морати да се поштују. То је касно схватио новинар британске телевизије Би-Би-Си, који је, како је саопштила та кућа, ухапшен и протеран из земље због репортаже неодговарајућег садржаја.
Након осмочасовног испитивања, због текста у коме се питао за које заслуге је Ким Џонг Ун добио звање маршала, новинар Руперт Вингфилд Хејс је потписао извињење после чега је са још двоје колега враћен кући, саопштио је Би-Би-Си.
А атмосфера уочи и у време великог скупа у Пјонгјангу — како и доликује партијском конгресу.
Једини странац у севернокорејском спорту, српски одбојкашки стручњак Бранислав Моро каже да је атмосфера у Пјонгјангу свечана.
„Ја се присећам старих наших југословенских конгреса када је исто и у нашим градовима било све свечарски. Град, заиста, у овом тренутку сија“, рекао је Моро за Спутњик.
Кретања по граду је нешто мање, пре свега зато што људи прате конгрес, каже он и напомиње да државна телевизија свакодневно преноси сва дешавања на конгресу.
„Ја немам много прилике да видим колико је ту делегација дошло. Морам да кажем да град потпуно нормално функционише. Људи, као и обично, иду на посао. Продавнице потпуно нормално раде. Такође и моја екипа коју тренирам нема никаквих измена у раду“, рекао је Моро.
Не види, каже, да се нешто живот променио ни у улици у којој живи ни у околини. Пјонгјанг који је, уопште, врло леп и чист град, заиста, у овом тренутку сија, нагласио је Моро.