Парада је ове године организована у част 71. годишњице победе у Другом светском рату.
Руски медији су већ издвојили неке детаље са овогодишње прославе, који њиховом оштром оку нису промакли.
Шојгу се прекрстио
Руски министар одбране Сергеј Шојгу извезао се на Црвени трг из Кремља у кабриолет лимузини „ЗиЛ“, направљеној специјално за свечане прилике.
Након што је прошао кроз капију Спаске куле, Шојгу је затражио да зауставе аутомобил, скинуо је официрску капу и прекрстио се. Ово је учинио други пут. Шојгу је исто урадио и лане, пред почетак јубиларне војне параде 2015. године.
Широки осмеси руских војника
На Паради победе у Москви војници су се по први пут широко осмехивали.
За разлику од претходних година, када су корачали са строгим, „војничким“ изразом лица, овог пута сви су приметили да су војници и официри били насмејани и то готово сви, а нарочито специјалне и десантне јединице.
Експерти су то одмах протумачили као нови стил руске армије.
Док их Запад упорно представља као „агресоре“ и главну „претњу“ човечанству, руски војници су показали своје лице — ведро, позитивно, мирољубиво, учтиво.
Ветерани на ногама због девојака и Т-34
Први пут у историји војне параде на Црвеном тргу марширале су и девојке — војници. Оне су дефиловале у свечаној белој униформи.
Ветерани, који су спектакл посматрали са главне трибине, у тренутку када су на „сцену“ ступиле девојке истовремено су устали и њихов марш испратили на ногама.
„Они су и даље официри, прави мушкарци и џентлмени“, прокоментарисали су руски медији тај гест ратних ветерана.
Други пут су ветерани са својих места устали када је по тргу пролазио легендарни тенк из Великог отаџбинског рата Т-34.
Зашто Лукашенко није дошао?
Један од почасних гостију Параде победе на Црвеном тргу био је председник Казахстана Нурсултан Назарбајев. Он је седео поред руског председника Владимира Путина и заједно са њим, рукујући се, поздравио је генерале, који су предводили парадне колоне.
Међутим, многима је било чудно што међу гостима у Москви нема председника Белорусије Александра Лукашенка, с обзиром на блиске односе двеју земаља.
Одговор је једноставан — ради се о томе да је Лукашенко као главнокомандујући Оружаних снага Белорусије тог дана био на паради у Минску.
Такође, неки западни медији су констатовали да на паради у Москви није било ниједног западног лидера, а то су „зачинили“ коментарима „тотална изолација“ и сл.
Међутим, истина је да Русија ове године, за разлику од лани, није позивала високе званице из иностранства, с обзиром на то да овогодишња парада није јубиларна.