Док су Сједињене Државе огрезле у антитерористичке операције у Ираку и Авганистану, представници Пентагона изјављују да Русија и Кина повећавају капацитете за напад на САД и у свемиру, тврди издање.
Сада, када Русија, Кина и друге државе развијају технологију која ће им омогућити да онеспособљавају инфраструктуру националне безбедности коју су САД створиле у космосу, представници Министарства одбране страхују да ће њихови сателити постати лак плен.
„Забринут сам даљим развојем руских и кинеских система противкосмичке одбране“, изјавио је помоћник државног секретара САД за контролу наоружања, проверу и примену споразума Френк Роуз, „али САД настоје да спрече да се конфликт пренесе у свемир и наша дипломатска стратегија подржава тај циљ. Могућност сукоба у свемиру није ни у чијим интересима“.
„Вашингтон пост“ пише да је Пентагон, конкретно, забринут због недавних ракетних испитивања током којих је Пекинг уништавао неисправне сателите у свемиру. Једна од ракета експлодирала у близини удаљене орбите „на којој се налазе најважнији сателити за националну безбедност САД, који се користе за задатке као што су управљање високо прецизним бомбама и праћење непријатеља“.
Кинеске пробе „постале су позив за буђење за Пентагон“ и навеле америчке обавештајне службе да потроше милијарде долара на одбрану онога што је директор Космичке команде америчког ваздухопловства генерал Џон Хајтен назвао „највреднијим некретнинама у свемиру“.
По мишљењу издања, такав „талас активности ствара дух нове трке у технолошком наоружању, али овог пута у свемиру, јер државе користе сва средства за постизање предности“.
„Пентагон чак развија систем познатији као Свемирска ограда, који омогућава да се повећа ниво посматрања космичког отпада“.
Ове године Министарство одбране САД потрошиће 22 милијарде долара на свемирске програме, а издвојиће и додатних пет милијарди долара за космичка истраживања. Према подацима листа, у њих улазе две милијарде долара које ће ићи на софтвер „за контролу космичког простора“ — тајни програм за офанзивна дејства.