Откривени артефакти су величине нокта и веома личе на типичан стари камен. Међутим, научници тврде да је у питању фрагмент секире која је коришћена пре око 46-49 хиљада година, отприлике у време када су први људи ступили на овај континент.
Фрагмент је ископан почетком 1990-их у пећини у националном парку Винџана Горџ у региону Кимберли Западне Аустралије и недавно је испитан.
„Нигде другде на свету нећете наћи овако старе секире“, рекла је професорка Су О′Конор из Аустралијског националног универзитета која је и ископала оружје.
ANU archaeologists have unearthed fragments from of the world's oldest-known axe in WA.https://t.co/cG764EsfM0 pic.twitter.com/n4TzvEAUrZ
— ANU Media (@ANUmedia) May 10, 2016
Овај налазак показује да рана абориџинска технологија није била тако једноставна као што је раније сматрано. Према тврдњама научника, ово оружје је имало дршку.
Научници сматрају да је секира највероватније измишљена у Аустралији, пошто не постоје докази да је слично оружје нађено у југоисточној Азији, одакле су људи стигли.
„Ово је фантастичан обрт у односу на мишљење европских научника у 19. веку. Њихова претпоставка била је да су се све иновације десиле у Европи, а да су удаљена места као што је Аустралија биле припростије и нису имале много проналазака. А испоставило се да постоји дуга историја проналазака секира у прилично раном добу. Ово је место где је таква технологија измишљена и тек је релативно недавно стигла у Европу“, рекао је Питер Хискок са Универзитета у Сиднеју.