Ваздухопловне снаге САД су у последњих неколико недеља значајно повећале број летова авиона-извиђача у јужном делу Балтичког мора. Сада се америчке летелице редовно налазе у близини руских граница, што постаје узрок напетости. Овакви случајеви лако могу да постану „извор непотребних сукоба“, и требало би учинити све како би се смањили ризици, рекао је у Бечу стални представник Пољске у међународним организацијама Адам Бугајски.
Према мишљењу пољских власти, све чланице ОЕБС-а треба да прихвате обавезе да „избегавају било какве акције које би могле довести до опасних војних инцидената“. Осим тога, Варшава предлаже да се при ОЕБС-у оснује посебна комисија која ће истражити опасне епизоде, наводи се у чланку.
Коаутори пољског предлога су седам балтичких земаља и друге државе Запада, додао је Бугајски.
Пољска очекује да ће њени предлози бити усвојени до краја године.
У последње време авиони САД су у више наврата летели у близини руске границе. Крајем априла, авион МиГ-31 полетео је да би пресрео патролни авион П-8 „посејдон“ америчке морнарице у близини обале Камчатке. Пентагон је назвао акције руске војске „опасним и од непрофесионалним“. У Министарству одбране Русије одговорено је да пилоти поштују сва међународна правила коришћења ваздушног простора.
Предлози Бугајског за смањење опасне игре мачке и миша између НАТО-а и Русије су занимљиве, али остаје неколико отворених питања, тачније:
— Да ли предлог Пољске укључује напоре у суочавању са све већим нагомилавањем НАТО снага и тешке опреме на граници са Русијом и одржавањем све већег броја војних вежби? Добро је познато да је сама Варшава подржавала повећавање сталног присуства НАТО-а и САД на својој територији пред јулски самит Пакта у Варшави.
— Шта ће бити са предлогом пољског министра одбране Антонија Мацијеревича да се удвостручи финансирање и бројност пољских оружаних снага? Како то може да помогне смањењу напетости?
— Да ли су пољски званичници спремни да смање своју антируску реторику која је протеклих месеци досегла апсурдне висине? Прошлог месеца пољски министар спољних послова Витолд Вашчиковски тврдио је да је Русија, а не ДАЕШ, стварна претња Европи. Раније ове године Мацијеревич је рекао да је авионска несрећа 2010. године у руском региону Смољенска, у којој је страдао пољски председник са својим сарадницима, представљала терористички напад руске Владе.
— И на крају, што је можда најважније: да ли ће се предлог Варшаве чути у Вашингтону, где се заиста доносе одлуке о европској безбедности? То је мало вероватно због планова Пентагона да учетворостручи трошкове за Европу и да повећа своје присуство и активности на руским границама од Балтичког до Црног мора.