Јуче се на сајту украјинског председника појавила петиција са предлогом да се Русија преименује Кацапију (кацапи — погрдан назив Украјинаца за Русе, брадоње). Аутори петиције сматрају да овако треба звати Руску Федерацију у свим званичним украјинским документима.
Ово су најчудније петиције упућене Петру Порошенку путем електронске апликације.
Преименовати Украјину у Кијевску Русију
Идеја да се промене одређена географска имена, судећи по свему, дубоко су укорењене у главама Украјинаца. Не задовољава их ни име сопствене земље. Крајем марта Порошенку је предложено да Украјину преименује у Кијевску Русију (691 глас). Аутори петиције су сматрали да треба вратити земљи „историјско име Кијевска Русија, како не би говорили да ми никад нисмо били независни.
Потопити Таганрог и претворити Крим у острво
Један број људи је изашао са још радикалнијим предлогом. Они су спремни да се обрачунају не само са историјом, већ и са самом природом. У марту је на иницијативу грађана предложено да се промени ток Дњепра како би вода ишла у Азовско море (145 гласова). На овај начин аутор петиције сматра да треба потопити руски Таганрог и уништити острва и вештачке бране у Керчком мореузу.
Међутим, на овоме се не завршава ругање природи. Већ почетком маја Украјинци су предложили да се претвори Крим у острво — да га оделе „вештачким каналом“ да се пооштри блокада (9 потписа).
Узимати налог за прелетање руских Спутњика
Један број грађана предлажу украјинском руководству како да зараде новац а да се тиме Русији нанесе штета. По њиховом мишљењу, помоћ може пружити тражење налога за прелетање руских сателита изнад територије Украјине (25 гласова). Ако Москва одбије да плати, Кијев ће имати право да конфискује космичке уређаје и „уништи их као кријумчаре“. Истина, како ово да се изведе, није наведено.
Забранити гас
Судећи по свему, са доласком топлоте неки Украјинци заборављају о свакодневним проблемима и предлажу мере којима се не би обрадовали у хладно време године. Нема гаса — нема проблема, сматрају Украјинци који подржавају мајску петицију о забрани ове врсте горива у земљи (73 гласова). Аутор обраћања сматра да тада неће бити никаквих проблема са куповином горива, „његовим транспортом, са субвенцијама, са притиском одређених олигарха због манипулације са гасним ценама". Иницијатор петиције тврди да украјински грађани могу прећи на друге врсте енергената: струје, угља, дрва. Ко не може без гаса, предлаже му се да се сели у јужне крајеве.
Тимошенкову за амбасадора у Хондурасу
Не треба мислити да се аутори петиција интересују само за спољну политику и економију — унутарполитичка питања им такође нису страна. Прошле године Порошенку су предложили да именује председницу партије „Баткившчина“ Јулију Тимошенко за амбасадора земље у Хондурасу. Петиција је имала огроман успех — брзо је добила 25.000 гласова. Украјински предсеник је размотрио обраћање, али је одбио да пошаље Тимошенкову у Хондурас, изјавивши да сада нема потребе да се тамо отвори дипломатско представништво.
Легализовати мито
Украјинци који су уморни од корупције, предложили су да се озакони мито, ако се већ не може победити. Аутор петиције (36 гласова) предложио је да се сматра законитим узимање мита, а лица које га узимају „техничким радницима за добијање митова“. Осим тога, суме које дођу у такве ресоре, треба да буду опорезоване, сматра иницијатор обраћања.
Обући руководство земље у жуто-плава одела
Грађане брине и спољашњи изглед руководилаца. Аутор једне петиције (94 гласа) предложио је да се „обавеже председник и Влада да носе само жуто-плаво одело“ — у бојама украјинске заставе.