Готово две године град Шадади на североистоку Сирије био је упориште ДАЕШ-а. У фебруару су се борци Сиријских демократских снага, који представљају коалицију курдских и арапских бораца, уз подршку авијације коалиције десет дана борили против џихадиста док нису ослободили град.
Екипа која је обилазила ратом разорени град била је импресионирана тунелима и подземним складиштима муниције које су изградили терористи. Они су их користили да би испод непријатељских позиција постављали бомбе, као подземне бункере и за транспорт нафте.
ДАЕШ је, такође, направио и широку мрежу ровова да би њихови борци избегли експонирање док неопажено маневришу око града. У свакој згради коју је екипа посетила откривена је подземна просторија.
Ниво подземних утврђења варирао је у зависности од хијерархије међу терористима ДАЕШ-а и страни регрути-почетници приморани су да се скривају у мање сигурним грађевинама, док је елита смештена у добро заштићене бетонске бункере.
Један такав бункер ископан је у близини просторија команданта ДАЕШ-а, који је представљао склониште од ваздушних напада. Поглед на „емирову“ кућу представљао је снажан доказ присуства џихадиста: у собама су пронађене војне униформе, експлозивне направе и посебни делови опреме, а тамо се налазио и тунел које су припадници СДС испунили шљунком након заузимања Шададија.
„Један од тунела дуг је око 200-300 метара. Изграђен је тако да штити од ваздушних напада“, рекао је један од бораца СДС. Подземне заштитне грађевине које су користили страни борци ДАЕШ-а истовремено су биле уске и заштићени само шљунком.
Током обиласка екипи РТ је речено да док су припадници СДС улазили у неке куће, терористи су их напуштали и тражили уточиште у тунелима.
„Ово је једно од утврђења ДАЕШ-а“, показао је водич СДС-а. „Ово је једна од соба у којој су се крили. Они нису спавали у кућама, већ овде.“
У кући је откривено стотине докумената ДАЕШ-а, укључујући и фотографије које се односе на ирачку војску, као и фотографије чланова сиријске владе. Такође су нађена и имена стотина локалних и страних терориста.
Након заузимања Шададија остао је још град Рака као једино велико терористичко упориште у североисточној Сирији. Од 2014. године Шадади је служио као припремно место за нападе на Курде у провинцији Хасаках и као стратешка раскрсница на путу Мосул—Рака.