Агенција Ројтерс напомиње да уређај достиже брзину од 160 километара на сат. Програмери и инвеститори изјавили су да потенцијално може да надмаши брзину авиона. Планирано је да „капсуле“ већ ове године могу да се крећу кроз цев, чији се делови налазе на месту на ком се врше испитивања.
Идеја „Хајперлупа“ („хипер-петље“) припада Илону Маску који је идеолог и оснивач компанија „СпејсИкс“ и „Тесла моторс“. Маск је изјавио да уз помоћ вакуумских цеви може да се сагради транспортни пут од Сан Франциска до Лос Анђелеса за шест милијарди долара, што је десет пута мање од сличног пројекта брзе пруге.
„Можда је ’Хајперлуп‘ обећавајућа технологија, али њена ефикасност још није доказана. То је само идеја. А брзе пруге су потврђена и поуздана технологија која се десетинама година користи широм света“, рекла је представница калифорнијске управе за железнице Лиза Ели.
Elon Musk's Hyperloop hurtles closer: Public demo plus $80m injection https://t.co/2pSUM7cFZ1 via @ZDNet & @LiamT pic.twitter.com/fjrPl8Vk1I
— SmartPlanet (@SmartPlanet) May 11, 2016
У основи пројекта који је Маск представио 2013. године налази се исти принцип на коме се заснива рад пнеуматске поште у старим зградама. Капсула у којој су смештени путници се са великим убрзањем гура у цев. Након тога, кретање се наставља уз проток ваздуха и специјалних магнета који усмеравају капсулу.