„Русија је више пута изражавала забринутост због тога што су одбрамбена средства САД и НАТО-а усмерена против ње и представљају претњу њеним стратешким средствима нуклеарног одвраћања. То је далеко од истине“, рекао је Роуз новинарима у Букурешту.
Према његовим речима, систем за пресретање ракета који ће бити размештен у румунској бази Девеселу, помоћи ће земљама НАТО-а против опасности од балистичких ракета малог и средњег домета, које углавном долазе са Блиског истока. „Противоракетна одбрана САД и НАТО-а усмерена је против балистичких ракета ван евроатлантског региона. НАТО и САД су током многих година више пута ово објашњавали Русији“, навео је дипломата.
Амбасадор САД у НАТО-у Даглас Лут рекао да је ПВО систем „један од елемената спектра могућности“ алијансе за борбу против претњи са „линије нестабилности“ која се налази југоисточно од блока.
Ракетни ПВО систем САД у Европи никада неће бити коришћен у односу на било какву потенцијалну ракетну претњу Русије, пренела је агенција Ројтерс изјаву првог заменика одбране САД Роберто Ворк.
Базу Девеселу изградили су совјетски стручњаци 1952. године за коришћење румунске војске. Ово је први планирани објекат противракетне одбране САД у Источној Европи. Отварање другог планирано је у Пољској у 2018. години. У Москви су више пута изјављивали да су елементи ПВО усмерени на милитаризацију југоисточне Европе и да су у супротности са интересима регионалне стабилности.
Русија је више пута изражавала забринутост због распоређивања ракетног ПВО система САД у Европи. Раније је директор Одељења за питања контроле наоружања Министарства спољних послова Русије Михаил Уљанов рекао да је покретање ракетног система ПВО у Румунији и Пољској способан да поремети стратешку стабилност у региону, а саме акције САД дају основ за сумњу да Вашингтон савесно испуњава своје обавезе према Споразуму о ракетама средњег и мањег домета.