„Упркос константним покушајима да се политизује комерцијална природа трговине гасом, она остаје основ наших трговинских односа. И нека та трговина буде темељ будућег економског просперитета, еколошки разумне енергетске политике, научног прогреса и међусобног поверења“, поручила је Бурмистрова на конференцији у Амстердаму.
Европи је, каже она, потребно „плаво гориво“ и сигурна рута за његову испоруку на тржиште, што је разлог због ког ће постојати све већа потражња за новим пројектима „Гаспрома“ попут „Северног тока 2“ који ће без икаквих додатних трошкова допремати руски гас традиционалним европским партнерима.
„Сигурни смо да ће бити све већа потражња за нашим новим пројектима као што су ’Северни ток 2‘ и ’Балтички течни природни гас‘ (ТПГ)“, рекла је Бурмистрова и подсетила да велике нафтне и гасне компаније као што су „Шел“, ОМВ, БАСФ, „Енгие“ и „Унипер“ заједно са „Гаспромом“ спроведе ове пројекте.
Према њеним речима, пејзаж глобалне енергетске индустрије се брзо мења, а европски сектор гаса није изузетак. Међу структурним променама она је навела значајно смањења цена гаса са све већом непредвидљивошћу, као и скромне изгледе домаће производње.
Ипак, верује Бурмистрова, природни гас ће остати један од кључних делова будућег баланса европске енергетике, а потражња за тим енергентом у Европи ће расти дугорочно: према проценама водећих светских аналитичких агенција, Европа ће морати да увезе најмање још 110 милијарди кубних метара гаса до 2025. године и више од 150 до 2035. године.
Она је додала да се сигурност снабдевања не односи само на испоруку гаса на тржиште већ и на финансијску стабилност и предвидљивост тржишта.
„Огромне инфраструктурне инвестиције претпостављају да нам је потребно тржиште на које можемо да се ослонимо. И ту лежи питање одређивања цена и модела уговора“, рекла је генерална директорка „Гаспром експорта“, истичући да је за финансијске играче главна поента нестабилност цена јер ту они зарађују новац, док су за произвођаче гаса, као и за њихове клијенте важни предвидљивост и стабилност.
Према њеним речима, идеалан модел одређивања цена гаса за континенталну Европу и даље је хибрид који укључује одређене хаб компоненте, али је заснован на нафти и формули одређивања цене која је заштићена од било каквих преступа.
Како је истакла, сваки изазов представља прилику, а „Гаспром“, као велики произвођач и извозник гаса, с једне стране мора да прихвати окружење ниских цена, док с друге, последњих месеци извоз те компаније расте у поређењу за претходним периодима.
„Гаспром“ је, каже Бурмистрова, спреман да одговори на све економске изазове, а финансијска позиција компаније је јака.
„Са нашом базом ресурса, технологијама за истраживање и производњу, проширене мреже гасовода, обавезом да изградимо нове ТПГ терминале, наш гас ће остати тражени производ у Европи још много година“, нагласила је она.