Тај шифровани назив за тајну операцију САД у Јужној Америци, са циљем да се уз помоћ десничарских диктатура сузбију левичарски покрети и тај континент стави под контролу Вашингтона, потпуно одговара садашњем стању ствари.
Када се хронолошки поређају догађаји јасно је да ништа није случајно и да је империја решила да узврати ударац непослушној Латинској Америци, пре свега користећи предности глобалног финансијског система, под контролом Вашингтона.
Прво је 2009. свргнут председник Хондураса, Мануел Зелаја, а 2012. године парагвајски председник Фернандо Луго.
Социјалиста Ево Моралес сигурно се неће још једанпут наћи на челу Боливије пошто на референдуму о промени устава који би му то омогућио није добио потребну већину.
У Аргентини је левичарску председницу Кристину Киршнер сменио проамерички десничар Маурисио Макри.
У Венецуели су социјалисти, први пут после 16 година, у парламенту изгубили већину. Председник те земље, која своју привреду и извоз заснива на нафти, социјалиста Николас Мадуро је недавно оптужио САД да настоје да блокирају стабилизацију нафтног тржишта.
„Демократски“ притисак САД
„Реч је о агресивном притиску САД на владе и шефове држава“, рекао је Мадуро.
На крају, требало је неутралисати Бразил, најјачу привреду латиноамеричког континента, чланицу БРИКС-а, који још чине Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република, земље са привредама у успону.
Нови кондор узлетео је овога пута на крилима нових метода, уместо крвавих сукоба војних хунти са сопственим становништвом.
Вашингтон је искористио мањак капацитета демократских институција како би лакше манипулисао обесправљеним слојевима у државама Латинске Америке, као и последице светске економске кризе, пад цена стратешких сировина на светском тржишту, посебно нафте, бакра и соје, које представљају ослонац многих латиноамеричких држава.
Нема сумње да је суспензија Русефове са председничке дужности, како би се утврдила истинитост оптужби о злоупотреби буџетских средстава, увертира у покушај скидања левице са власти у најмногољуднијој земљи Латинске Америке.
То би, према настојањима САД, вероватно требало да означи крај идеје о социјализму 21. века на латиноамерички начин и нови почетак успостављања сопственог утицаја у том делу света који се у једном тренутку отео контроли.
Уместо крвавих обрачуна и успостављања диктатура најгоре врсте у „Операцији кондор“, којом је без пардона управљао Хенри Кисинџер, овога пута је све одрађено „демократски“.
Русеф је, демократски, тек суспендована док се не утврди да ли је умешана у недемократске работе. За то време ће вршилац дужности председника Бразила бити Мишел Темер.
Да ли је некога изненадило најновије саопштење Викиликса који каже да је Темер амерички доушник.
Према писању портала Викиликс, Темер је достaвљaо политичке информaције Сaвету зa нaционaлну безбедност САД и aмеричкој војсци.
Демократија на амерички начин каже да глобално клатно, које је кренуло да се нагиње ка руској страни, мора да се врати „на право место".