Одговарајући на питање новинара о медијским наводима да су збивања у Републици Српској иницирана споља, премијер је изразио уверење да „неком јесте у интересу“ да дестабилизује Балкан, али да то никако не ослобађа од одговорности националне политичке елите.
„Не верујем у завере, али ни у случајности, поготово кад финансирање долази споља“, рекао је Вучић.
Он је поновио апел грађанима и политичким лидерима Републике Српске да данас своје политичке ставове и страсти искажу на миран и достојанствен начин.
„Мислим да сваки Србин данас навија да све прође мирно“, рекао је.
Премијер је позвао на примере из региона, подсећајући да у Македонији странци непрестано померају датум избора, да у Хрватској нема кворума, иако имају нову Владу, да у Приштини нема седнице парламента без сузавца, а у Подгорици је, како је рекао, било непријатно гледати оно што се јуче догодило.
Србија је, према његовим речима, учинила што је било до ње, не опредељујући се ко је у праву, а ко не, ко је бољи, а ко лошији у РС.
„Ми ћемо увек учинити све што траже од нас из Републике Српске, у складу са Дејтонским споразумом, а ми њих позивамо да сачувају мир и да не буду у завади“, закључио је Вучић.
Премијер је истакао да је спреман да иде у Бањалуку, када буде потребе, па и данас.
„Сви ћемо мирно вече да дочекамо и да се поносимо српском демократском културом“, уверен је Вучић, додајући да ћемо успети да избегнемо „неке замке“.
Премијер је рекао да се у региону дешавају чудне ствари и да је најважније да се сачува стабилност.
„Има и наше неспособности, али има и утицаја других који сањају нека пролећа“, каже Вучић.
„За економски напредак нам је потребна стабилност“, казао је Вучић.
На питање да ли треба очекивати покушаје угрожавања стабилности у Србији, оценио је да је нас искуство из 2000. године научило да будемо опрезнији, да не верујемо у „јагоде са шлагом“, већ у тежак рад.
Премијер веома значајним показатељем одговорности грађана Србије сматра то што на изборима нису гласали за антисистемске странке, које су у региону добијале и по 20 одсто гласова, а у Србији су добиле испод 10 одсто.