„У последњих неколико недеља доказали смо да смо на неповратном путу да постанемо равноправни члан породице слободних земаља у свету“, рекла је она на седници Савета безбедности УН посвећеној Косову.
Читаку је казала да припада генерацији која је „прошла кроз најгоре — геноцид, масакре, дискриминацију“, али и која је била сведок нечему што се сматрало немогућим, а постало могуће, а то је „рађање нове државе“.
„Успели смо не зато што смо били моћни, него што смо имали право и наду да будемо једнаки, слободни и да играмо. Ми јесмо једнаки, слободни и играћемо“, рекла је она уз оцену да је пријем у ФИФА и УЕФА, велика победа за једнакост и спорт и доказ да спорт нема границе.
Како је додала, још један успех за Косово је препорука Европске комисије да се косовским грађанима одобри безвизни режим.
Иако слави успехе и има разлога за понос, Косово има и нерешених питања, а једно од њих је судбина несталих особа, 17 година после рата, а у решавању тог питања, према њеном мишљењу, „императив је да Србија отвори своје архиве“.
Она је поручила да Косово жели ново поглавље у региону, али да то треба да желе све стране.
За Бриселски дијалог је рекла да он није циљ сам по себи и истакла да ће Приштина у оквиру устава применити сваки споразум постигнут са Београдом у Бриселу.
„Али српски председник пореди Косово са Исламском државом… А Косово је, напротив, активан партнер који се са остатком Европе бори против Исламске државе и види је као претњу“, рекла је косовска амбасадорка.
За Косово је рекла да је то секуларна република која је постала заговорник међуверског дијалога у региону.
„Свесни смо изазова који су испред нас и наша је дужност да оставимо иза себе независно и слободно Косово, просперитетније и у миру са свим суседима, које ће бити активни члан глобалне заједнице. Вреди борити се за то“, закључила је Читаку.