У Москви то виде као пример још једне америчке хистерије која показује слабост америчке позиције у информативној сфери и поручују да Русија има чиме да одговори.
У америчком Конгресу је већ представљен Нацрт закона о оснивању Центра информативне анализе и реаговања при Стејт департменту, који ће се „одупрети страној пропаганди и дезинформацији“, пре свега руској и кинеској.
Главни акценат, према речима аутора, биће стављен на пропаганду усмерену против националне безбедности САД.
Према мишљењу једног од аутора ове иницијативе, конгресмена републиканца Адама Кинцингера, Москва „наставља да шири дезинформације и митове“ и тако подрива интересе САД у земљама попут Украјине, што доводи до нестабилности у тој држави и низу других.
„Када такве земље као што су Русија и Кина учествују у хибридним војним кампањама САД добијају јединствену могућност да одговоре на те стране манипулације тако што ће подстаћи слободан проток истинитих информација“, рекао је Кинцингер, истичући да ће то обезбедити „стабилност у свету и спречити сукобе“.
Амерички конгресмени такође наводе да страна пропаганда не само да шири антизападно расположење, већ и манипулише јавним мишљењима, подрива демократију и интересе САД.
Руски експерти оцењују да идеја америчких конгресмена о стварању Центра за борбу против стране пропаганде говори о слабости актуелних позиција САД у информационој сфери и да је то још један пример немоћи, коју Американци покушавају да елиминишу старим методама.
Стручњаци сумњају да ће овакав приступ Вашингтона дати ефикасне резултате.
Они сматрају да би Русија на овај потез Американаца требало да одговори својим прагматичним ставом, а такође професионализмом и објективношћу.
Заменик шефа комитета Руске думе за међународне послове Леонид Калашњиков оцењује да је стварање овог америчког Центра „пример хистерије“ и поручује да ће Русија предузети одговарајуће мере у случају да овај нацрт закона буде у САД усвојен.
Председник комитета Савета федерације за међународне послове Константин Косачев оцењује да САД иду путем СССР-а са својим „софистицираним системом контрапропаганде“.
„По свему судећи, америчке колеге су решиле да се озбиљно позабаве „токовима истине“, којима Америка треба да „запљусне“ цео свет, како би америчке ставове прихватили као једину могућу истину. То веома подсећа на праксу бившег СССР-а са својим софистицираним системом контрапропаганде. Тада су о том систему у САД говорили да се директно супроставља принципима слободе, речи и плурализма мишљења. Поставља се питање – шта се променило од тада? Време или обичаји?“, написао је Косачев на свом профилу на Фејсбуку.
Он је подсетио да су у марту амерички сенатори Портман и Мерфи већ направили сличан нацрт закона и да су предложили да се оснује нови мешовити центар за анализу информација и реаговања у саставу Стејт департмента, али са „активним учешћем“ Пентагона и других институција.
„Ствара се утисак да интензитет законодавне креативности конгресмена расте обрнуто пропорционално убедљивости америчких подухвата на светској сцени“, закључио је Косачев.