У Немачкој би 2022. године из употребе требало да се повуче последња нуклеарна станица. У Европи, напротив, развој те спорне технологије ће јачати по жељи Европске комисије“, пише немачки лист „Шпигл“.
Европска унија инсистира на својим техничким преимућствима у нуклеарној сфери, зато државе-чланице ЕУ треба да ојачају сарадњу у сфери истраживања, финансирања и изградње нових реактора, наводи се у извештају.
Према подацима „Шпигла“, тај документ ће послужити као основа за будућу нуклеарну политику Европске комисије.
Са тачке гледишта анонимних инсајдера на које се позива лист, постоје два главна мотива за таку политику: покушај да се смањи зависност од руске енергије и жеља да се смањи количина загађења угљен-диоксида у ваздуху.
Осим обичних нуклеарних централа, Европска комисија такође намерава да омогући израду мини-реактора. Очекује се да ће их увести у експлоатацију до 2030. године.
„Шпигл“ наводи да су у Европској комисији одбили да коментаришу извештај.
Ипак, на њега је реаговала Партија зелених Немачке.
„Ванредно опасна нуклеарна енергетика не треба да добије никакве субвенције“, изјавио је представник „зелених“ у Бундестагу Оливер Кришер.
Он је додао и да очекује јасну позицију министра економије и енергетике Зигмара Габријела „против тих апсурдних планова ЕУ“.