Кнежевић каже да је убедљиво већинско расположење грађана против учлањења у НАТО, па се поставља сасвим логично питање: у чије име ће представници актуелне власти потписати протокол са представницима држава-чланица о приступању Црне Горе Алијанси?
„Ужурбане активности да се Црна Гора, супротно већинском опредељењу грађана, на силу угура у овај војни савез крунска је потврда да су и представници актуелне власти, као и НАТО промотери, у потпуности упознати са чињеничним стањем и евидентним недостатком подршке“, напомиње Кнежевић.
У том смислу, Кнежевић подсећа на резултате истраживања јавног мњења, која су, како каже, урадили релевантни стручњаци, а која нису била условљена пројектованим и нарученим резултатима.
„На питање ’Сматрате ли да Црна Гора треба да буде чланица НАТО-а‘ потврдно је одговорило 45,3 одсто, док се 54,7 одсто испитаника изјаснило да се противи прикључењу. На питање ’Да ли одлуку о НАТО-у треба донети на референдуму‘ чак 57,9 одсто грађана је одговорило потврдно, 23,9 одсто сматра да референдум није неопходан, док 18,2 одсто не може да процени“, објашњава Кнежевић.
Кнежевић сматра да, узимајући у обзир расположење грађана и укупни друштвено-политички амбијент у којем се налази Црна Гора, представници држава-чланица НАТО-а које ће потписати поменути протокол преузимају директну одговорност за додатну дестабилизацију политичких прилика у земљи.
„Црна Гора не може да прихвати овакав однос. Сваком мора бити јасно да без демократског референдума нема приступања Црне Горе у НАТО. Свако друго решење, којим би се ускратило основно право грађана да непосредно одлучују о својој судбини или изиграла њихова воља, неће бити обавезујуће и неће имати никакву правну снагу за Црну Гору као суверену државу, а још мање за њене грађане“, закључује Кнежевић.