Представник Србије пред Хашким трибуналом Саша Обрадовић у поднеску Трибуналу је указао да је судија за претходни поступак Одељења за ратне злочине утврдио да нису испуњене претпоставке за предају и хапшење окривљених Петра Јојића, Вјерице Радета и Јове Остојића, по налогу Трибунала у Хагу од 19. јануара 2015.
У поднеску, у који је Танјуг имао увид, истиче се да је то провстепено решење још није правоснажно и да се другостепена одлука трочланог већа очекује почетком следеће седмице.
Наиме, решењем судије за претходни поступак је утврђено да није испуњена ниједна од кумултивних претпоставки предвиђених Законом о сарадњи са хашким трибуналом, а то је да се ради о кривичним делима из чланова 2,3,4 и 5 Статута трибунала (најтежи ратни злочини, геноцид и злочине против човечности).
Након одлуке којом се утврђује непостојање претпоставки за изручење, Закон налаже да судија за претходни поступак по службеној дужности већу од троје судија достави своје решење заједно са списима предмета.
Веће може ту одлуку да потврди, укине или преиначи у року од три дана, и његова одлука је правоснажна и извршна, наводи се у поднеску представика Србије, која је зимус обавезана да на сваких 15 дана обавештава трибунал о активностима државе поводом захтева трибунала за хапшење и изручење радикала.
Хашко тужилаштво је оптужило Радету, Јојића и Остојића да су вршили притисак на двојицу сведока тужилаштва да сведоче у корист Војислава Шешеља, нудећи им противуслуге.
Лидер СРС-а Војислав Шешељ је у марту првостепеном пресудом Трибунала у Хагу ослобођен свих оптужби за ратне злочине у Хрватској и Босни и Херцеговини током ратних сукоба и за протеривање Хрвата из Војводине.
Тужилаштво Хашког трибунала је најавило жалбу на ту пресуду којом ће тражити од Жалбеног већа да преиначи пресуду и Шешеља прогласи кривим, или да пресуду укине у целости и наложи понављање суђења.