Нова представница Вашингтона у Украјини, оцењују руски аналитичари, од свог претходника наследила је тешко бреме, с обзиром на то да Пајет није успео да обузда кијевске власти и владајуће олигарске кланове.
Јовановићева сада треба да учини све оно што Пајет није — да Украјину стави под пуну контролу САД.
Пајет, који је играо важну улогу у организовању државног преврата у тој земљи почетком 2014. године, биће именован за амбасадора САД у Грчкој.
Медији оцењују да Јовановићева формално испуњава све услове за „преузимање Украјине“. Она је већ радила од 2001. до 2004. као заменик америчког амбасадора у Кијеву, а од 2005. била је амбасадор САД у Киргизији, а затим од 2008. до 2011. и у Јерменији.
Media: @GeoffPyatt will be moved to #Greece, new US Amb to #Ukraine will be Mary Jovanovich. https://t.co/Zq5qwjEelw pic.twitter.com/5WqIzVBpxB
— Viktor Kovalenko (@MrKovalenko) May 7, 2016
Претходно је на различитим дужностима била у америчким амбасадама у Канади, Русији, Сомалији и Великој Британији.
Последњих година је радила као заменик помоћника државног секретара САД у Бироу за послове Европе и Евроазије, а раније је у Стејт департменту била задужена за односе САД са Скандинавијом, балтичким земљама и Централном Европом.
Мери Јовановић је завршила Принстонски универзитет и Пушкинов институт. Одлично говори руски (није познато да ли говори и српски), а магистрирала је на Националном војном колеџу одбране.
Рођена је у Канади. Њен деда по очевој линији био је Србин, који се на крају Првог светског рата обрео у руском граду Чити.
За њеног оца Михаила Јовановића се зна да је рођен у Чити одмах после Октобарске револуције 1917. године, а да је за време Другог светског рата успео да побегне из нацистичког логора.
Marie Yovanovitch to become next US Ambassador to #Ukraine. She previously served as Amb. in Armenia and Kyrgyzstan https://t.co/b6N9q70SSD
— Daniel Szeligowski (@dszeligowski) May 8, 2016
О њеном деди Србину постоје штуре информације — наводно се после рођења сина вратио у Србију, а одатле је отишао у Канаду.
За мајку Мери Јовановић се наводи да је „напола Рускиња која је васпитавана у Немачкој“.
Прича се да је њен деда по мајчиној линији био је противник бољшевика, па је из Русије побегао у Немачку, где је и одрасла његова ћерка Нађа.
Родитељи Мери Јовановић, Михаило и Нађа, срели су се након што је њена мајка напустила Немачку.
Након неколико година живота у Канади, породица се преселила у САД када је Мери било три године.
Одрасла је у америчкој држави Конектикат, где је 1976. године завршила „Кент скул“, у којој је њен отац, полусрбин-полурус предавао француски и руски, а мајка полурускиња-полунемица — немачки…
Након што је дипломирала на Принстонском универзитету, радила је у Њујорку „у рекламном бизнису“, а 1986. ступила је у дипломатију.
С обзиром на то да је већ службовала у Кијеву, Јовановићева је добро упозната са актуелном ситуацијом у Украјини, где је остала упамћена по томе што је оптужила другог председника независне Украјине Леонида Кучму да је продавао оружје и обавештајну апаратуру Садаму Хусеину.
Аналитичари сада констатују да САД губе контролу над Украјином, а да Пајет није у стању да се носи са ситуацијом. Они сматрају да ротација амбасадора није била планирана, већ да је Вашингтон био принуђен на такав потез.
Стручњаци нису желели да прогнозирају како ће се Јовановић снаћи на новој функцији, али су констатовали да је чека тежак посао.