Он је додао да сарадња у региону треба да се ослања на „архитектуру једнаке и недељиве безбедности“.
Овај посао је од посебног значаја у савременим условима када се Европа суочава са растућом конкуренцијом других центара утицаја. Председник је подсетио да су на јубиларном самиту Русија—АСЕАН, који је недавно одржан у Сочију, стране „конструктивно разматрале и актуелна међународна питања, изгледе за пројекте интеграције и продубљивање сарадње у азијско-пацифичком региону“.
„Јасно је да је могуће Старом континенту обезбедити достојно место у новим међународним реалијама само уједињењем потенцијала свих европских држава, укључујући и Русију“, истакао је Путин у свом тексту објављеном у грчком листу „Катимерини“.
Руски лидер је рекао да Москва и ЕУ немају нерешивих противречности, додајући, међутим, да за сада Европа није спремна за дијалог са Русијом.
Према његовим речима, јака позиција Европе у новом међународном поретку може бити постигнута само уколико се уједине напори свих европских земаља, укључујући Русију.
Уочи посете Грчкој, Путин се осврнуо и на енергетску сарадњу двеју земаља, рекавши да је Русија одувек имала Грчку у виду када је реч о испорукама енергената у Европу, а да је доказ за то и продужетак уговора о испоруци гаса тој земљи до 2026. године, подвукао је Путин.
„Многострани дијалози између Грчке и Русије су важан елемент овог система, пре свега када је реч о енергетском сектору. Диверзификација енергетског тржишта ће позитивно утицати на поузданост испоруке енергената, као и на саму енергетску сигурност целокупног Старог континента“, наводи се у чланку председника.
Како каже руски председник, да би се вратило на пут вишестраног партнерства, потребно је одустати од логике „игре једностраности“ и заиста узети у обзир ставове и међусобне интересе.
Са тим у вези, Путин се осврнуо и на недавни меморандум о разумевању између руског „Гаспрома“, италијанског „Едисона“ и грчке компаније ДЕПА о испоруци гаса преко Црног мора преко треће земље, који говори о томе да, упркос обустави изградње „Јужног тока“, Русија и даље разматра опције допремања гаса до Европе.
Руски председник је такође навео да се поред енергетике успешна сарадња између Русије и Грчке огледа и у сферама науке, образовања и туризма, као и да је дијалог двеју земаља покренут посетом Русији грчког премијера Алексиса Ципраса прошле године, а потврђен током боравка председника Прокописа Павлопулоса у Русији у јануару.
Чланак руског председника објављен је уочи његове званичне посете Грчкој која је заказана за 27. и 28. мај.