О томе шта се заиста десило на стадиону „Стад де Франс“ у суботу 21. маја, за Спутњик говори Никола Ботман, главни уредник портала „Париз фанс“.
„Пунктови где се врше провере били су постављени на већој удаљености од стадиона него што је то иначе случај. Не директно уз сам стадион, већ у улицама око стадиона. Прво су биле провераване карте, а потом су посетиоци били претресани“, наводи он.
Како каже, оно што је њему било чудно је то што је сам дошао до стадиона, а да га нико до тада није зауставио нити преконтролисао.
„Чудно је и то што су и друге навијаче на различите начине проверавали, односно више су заустављали оне који такорећи делују агресивно. Они који су изгледали условно речено нормално нико није контролисао“.
Никола Ботман додаје да не зна како је било на самим трибинама, али да је прошло много времена до појаве првих пожара. Навијачи су, додаје Ботман, имали времена да запале заставу.
„Можда је ово и била нека врста вежбе или провере, али надам се да ће безбедност на утакмицама током одржавања Европског шампионата бити далеко боља“, закључује главни уредник портала „Париз фанс“.
Са друге стране, ако је ова утакмица показала мањкавости у безбедносним процедурама и проверама, да ли онда постоји опасност чак и од терористичких напада током одржавања такмичења Евро 2016?
Научна сарадница Института за међународне и стратешке студије Карол Гомез каже да је то питање прилично сложено, јер је суботњи меч био нека врста провере, односно безбедносне припреме за Европско првенство у фудбалу.
„У конкретном случају, за питања безбедности током одржавања ЕП 2016 одговарају француске државне службе и компанија ’Еуро С.А.С‘, која се опет служи и услугама државне полиције и различитих државних служби безбедности, али има и своје раднике на лицу места“, наводи Гомезова.
Она додаје да је питање безбедности заправо централно питање на првенства 2016. Током сваког меча на стадиону ће бити ангажовано 900 различитих радника обезбеђења, чије си број може повећати за 30 одсто у случају потребе.
Гомезова, која иначе изучава утицај спорта на међународне односе, истиче да је то што су навијачи успели да унесу на стадион димне бомбе знак да би читав процес обезбеђења на предстојећем шампионату требало подићи на значајно виши ниво.
„После новембарских терористичких напада у Паризу прошле године, поставило се питање да ли су они управо били ’предвиђени‘ и за стадион ’Стад де Франс‘“, упитала је она.