Портпарол Беле куће Џош Ернест је раније, најављујући посету, рекао да ће Обама направити историјску посету Хирошими са премијером Шинзоом Абеом, како би истакао своју континуирану приврженост промовисању мира и безбедности у свету без нуклеарног оружја, пренеле су агенције.
Обама је већ у Јапану, где је присуствовао самиту Г7.
На питање да ли планира да се извини током посете Хирошими, Обама је рекао:
„Не, зато што мислим да је важно схватити да лидери усред ратова доносе различите одлуке.“
„Задатак историчара је да постављају питања и истражују их, али ја, као неко ко обавља ову функцију последњих седам и по година, знам да сваки државник доноси веома тешке одлуке, посебно за време рата“, навео је Обама.
Он ће бити први амерички председник који ће посетити Хирошиму, где је 6. августа 1945. бачена прва атомска бомба, при чему је погинуло укупно око 140.000 људи.
У самој експлозији је страдало више десетина хиљада људи, док су остали преминули од повреда задобијених том приликом или од болести изазваних радијацијом током наредних недеља, месеци и година.
Три дана касније, САД су бациле бомбу и на јапански град Нагасаки, где је погинуло 74.000 људи.
Мање од недељу дана касније, 15. августа, јапански цар Хирохито је потписао капитулацију Јапана, чиме је окончан Други светски рат.
Већина Американаца сматра да је Бомбардовање Хирошиме и потом Нагасакија било оправдано да би се окончао рат и спасили животи америчких држављана, док већина Јапанаца мисли супротно, напомиње Ројтерс.
Меморијални центар жртвама атомске бомбе у Хирошими недавно је посетио амерички државни секретар Џон Кери који је том приликом изјавио да је „дубоко потресен“.
„Желим да изразим колико сам дубоко почаствован и потресен на личном нивоу“, рекао је Кери 11. априла — први амерички државни секретар који је посетио Меморијални центар у Хирошими.