Студија коју је предводио психолог Куба Крис са пољске Академије наука, открива да се осмех не тумачи на универзалан начини и да се однос према овом гесту невербалне комуникације формира у зависности од социокултурних фактора.
Испоставило се да пословица смеје се ко луд на брашно приказује стање како код Руса, тако и шире. Научници су открили да се насмејани људи доживљавају као мање интелигентни не само у Русији, већ и у другим земљама као што су Јапан, Индија, Иран, Јужна Кореја и Француска.
Међутим, у земљама попут Немачке, Швајцарске, Кине, Малезије, Аустрије, Египта, Филипина и Велике Британије, између осталих, они који се чешће смеју сматрају се много интелигентнијим од оних који то не чине.
Након анализе односа према смеху у 44 различите културе и одговора 5.216 испитаника који су процењивали осам фотографија људи насмејаних и ненасмејаних из различитих народа, истраживачи су такође открили да су у Индији, Аргентини, на Малдивима, Индонезији, Зимбабвеу и Ирану, насмејана лица повезана са неискреношћу. Научници сматрају да је поверење у људе који се осмехују смањено у друштвима са високим нивоом корупције.