Многе јединице изводе вежбе које до сада нису — речна флотила је, на пример, гађала мете у ваздуху, први пут после распада СФРЈ. На ноге су подигнути сви родови српске војске, Генералштаб је изашао на ратну локацију и, што је посебно значајно, јединице изводе вежбе у реалним околностима, на територији читаве државе.
„После дуго времена имамо ситуацију да борбене јединице самостално маршују из својих мирнодопских локација на полигоне за вежбу, не само уз помоћ вучних возила или железнице. С друге стране, дуго смо имали ситуацију да оклопњаци оду на Пасуљанске ливаде и да тамо вежбају на тенковима који су тамо стално присутни, сада јединице из мирнодопских гарнизона крећу сопственим погоном на ратне локације и тамо вежбају“, каже аналитичар Мирослав Лазански.
За заменика команданта Команде за обуку ВС, бригадног генерала Јелесија Радивојевића, вежба има велики значај за припаднике резервног састава, који, како каже, веома дуго нису имали сличне активности.
„И поред тога, били су веома успешни у гађању личним аутоматским наоружањем, подсетили су се на гађање тромблоном, минобацачем и фаготом… Овде, на стрелишту ’Орешац‘ нишанџије, односно оператори на БВП, реализовали су одељенско гађање, док је укрцни део БВП био у возилу. Успели смо да само годину дана од формирања тих резервних састава реализујемо овако значајну активност, да проверимо њихову обученост у извршавању гађања, најсложенијег дела обуке“, каже генерал Радивојевић.
Према речима Мирослава Лазанског, српска војска се вежбом оваквог обима само уклопила у тренд општег повећања војних активности на простору читаве Европе.
„Од Русије до НАТО земаља имате повећан обим војних вежби, па ни Србија у томе не може бити изузетак. Ако НАТО вежба на границама према Русији, од Балтика до Румуније, са већим бројем војника, а Русија има своје вежбе, и Србија мора да вежба. Војска мора да вежба, јер без вежбе, у датом тренутку се не може исказати онако како се од ње очекује“, каже Лазански.
Оцена да ли Војска Србије испуњава очекивања уследиће након завршетка вежбе. Друго је питање, каже Лазански што наша војска још увек користи борбене системе из бивше Југославије.
„То је проблем техничке модернизације војске. Тенкови М84 нису модернизовани од 1990; борбена возила пешадије такође. Већина камиона је из времена ЈНА. Радари такође. То је оно што је проблем ове армије. Шта она може да уради са том техником у постојећим околностима зависи од тога ко би био евентуални противник“, објашњава Лазански.
Авиони типа „Орао“ и „Супергалеб“ у саставу су наше авијације од почетка осамдесетих година, а они који су учествовали на вежби су са почетка деведесетих, што према Лазанском не представља проблем, јер се авиони сличног годишта користе и у окружењу. То су авиони из категорије јуришне авијације, предвиђени за дејства по циљевима на земљи, а не за одржавање надмоћи у ваздуху.
Бугарска, на пример, користи авионе Су-25, истог годишта као и што су наши „орлови“. Модернизовану верзију Су-25 користила је и руска авијација у недавној антитерористичкој интервенцији у Сирији, каже Лазански.
„’Орао‘ и ’супергалеб‘, у смислу подручја на коме је Србија и окружења, још увек могу да буду искоришћени у нападима на копнене циљеве. Они су зато и конципирани“, закључује Лазански.
Претходне године на територији Србије одржан је велики број војних вежби, које су, чини се, биле увертира Морави 2016, која се, са своје стране, може схватити као генерална проба ратних операција.
Новембра прошле године Војска и МУП Србије извели су вежбу Штит 2015, како би се јавности, непосредно после терористичких напада у Паризу, приказале антитерористичке способности српских оружаних снага. Месец дана раније изведена је командно-штабна вежба Гром 2015, у којој је посредно било ангажовано око 5.000 војника.
По снази употребљеног наоружања, од прошлогодишњих вежби, може се издвојити ватрени скок 2015, када је на полигону Пасуљанске ливаде маневре изводила Мешовита артиљеријско-ракетна бригада, док је речна флотила имала вежбе гађања на Тиси у оквиру вежбе Плави удар 2015. Способности српске РВ и ПВО прошле године проверене су на вежби Мећава 2015.