„Један народ, једно царство, један вођа“, било је гесло Великог немачког рајха. „Један народ, један сан“, написао је албански премијер Еди Рама на фејсбук профилу уочи трећег заједничког састанак „косовске“ владе и Владе Албаније у Приштини.
Сличности је превише. Први сан је био ноћна мора за цео свет. Други константно прети Балкану.
Састанак двеју делегација у Приштини биће трећи такве врсте, пошто је први одржан у Призрену пре две године, а други у Тирани марта прошле године под мотом: „Једна земља, један народ, један сан“. Тај мото несумњиво значи наставак подгревања идеје о „великој Албанији“и није први пут да Рама помиње како тај слоган, тако и ту идеју.
Идеја стара више од једног века
„Велика Албанија“ је концепт који предвиђа обједињавање свих територија на којима живе Албанци или су на њему историјски били присутни. Поред постојеће државе Албаније тај концепт укључује и Аутономну покрајину Србије Косово и Метохију, Прешевску долину, јужни део Црне Горе, северозапад Грчке, и западне делове Македоније.
Подсетимо, све почиње од Албанске лиге основане 1878. године у циљу борбе за албанску аутономију и уједињење свих Албанаца у велики албански вилајет. Кнежевина Албанија настаје 1912. године кад је признају велике силе, а на ургенцију Аутроугарске. Албанска фашистичка партија постаје владајућа странка италијанског протектората Албаније 1939 а после окупације Краљевине Југославије 1941. године, Бенито Мусолини поставља скоро сву територију насељену етничким Албанцима под управу албанске квислишке владе.
Рама — обновитељ идеје
Иако је повремено знао да разводни изјаве и каже како верује да је сан Албанаца да живе заједно легитиман и да „тај сан треба да реализујемо као европски народ и у оквиру заједнице европских народа где ћемо сви живети заједно, и Срби, и Хрвати и Албанци“, албански премијер је имао и изјаве које јасно кажу да је уједињење Албаније и Косова неизбежно и неоспорно.
Упркос екстремистичким изјавама земље Запада и Америка (пре)дуго толеришу понашање Едија Раме. Наиме, ни после „случаја дрон“, ни после недипломатских изјава приликом његове посете Београду и сусрета са премијером Александром Вучићем, али ни после пројекције карте „велике Албаније“ на својој кући, није било озбиљнијих реакција европских званичника.
Једина реакција Европске уније била је после Раминог упозорења да ће се Албанија и Косово ујединити уколико Европска унија не отвори путеве за интеграцију Косова. Али, и тада без санкција.
Ни Албанци, ни администрација из Приштине, ништа не раде на своју руку и толерисање таквих изјава значи да оне погодују онима који желе нестабилан Балкан. Зато је албански премијер Рама само нека врста америчког поштара у региону. Притом, идеју „велике Албаније“ подржава већина Албанаца у Албанији, на „Косову“ и у Македонији. Зато ваља појачати опрез. Историја нам у томе може бити најбољи савезник.
Трећи рајх представља Немачку у пероду од 1933. до 1945. године. Наследник је средњовековног немачког Светога Римског Царства (Први рајх) и Немачког Царства (Други рајх).
На Балкану је почето од Призренске лиге, потом је недуго трајала фашистичка квислишка „велика Албанија“, а Рамин сан прижељкује трећу „велику Албанију“.
Међутим, од почетног „један народ, једна држава, један сан“, Рама је дошао до „један народ, један сан“, па би за све било најбоље да настави тај низ у којем ће остати само сан.