Немачки парламент је 2. јуна већином гласова усвојио резолуцију о геноциду над Јерменима. Један посланик је био уздржан, а један је гласао против те резолуције.
Турске власти су ту одлуку дочекале бурно и опозвале су свог амбасадора у Берлину.
Ердоган је изјавио да ће одлука Бундестага озбиљно утицати на турско-немачке односе.
Према мишљењу турског лидера, Немачка је прво требало да оцени Холокауст и да размотри питање о масовном убијању људи у Намибији крајем 19. и почетком 20. века, када је та земља била немачка колонија.
„Иза сваке од земаља које нам прете резолуцијама о геноциду над Јерменима су кривица и крв милиона невиних људи… Јермене само користе. У целом свету јерменско питање је почело да се користи као погодно средство за уцењивање Турске или чак као нека палица“, изјавио је Ердоган.
„Желим да се обратим целој Европи, укључујући Немачку: или ћемо усвајати праведне одлуке о дневним питањима или ће Турска престати да буде преграда на путу европских проблема. И тада ће Европа остати сама са својим тешкоћама“, додао је он.
Турска традиционално одбија оптужбе за геноцид и тврди да су жртве трагедије 1915. године били како Јермени, тако и Турци.
Ипак, масовна убиства Јермена у Османској империји током Првог светског рата проглашена су геноцидом, а осудило их је више од 20 земаља.
Први је то учинио Уругвај 1965. године, а потом Кипар, Русија, Канада, Либан, Белгија, Француска, Грчка и низ других држава и институција попут Европског парламента, Савета Европе и Светског савета цркава.