Русија је спремна на компромис и спремна је да пристане да одлуком ОЕБС-а група посматрача на линији разграничења у Донбасу добије право да носи лично наоружање. Ипак, да би наоружани посматрачи радили на граници Украјине и Русије, неопходно је да се испуни низ услова: као прво, Кијев мора да усвоји низ закона о статусу Донбаса, рекао је Лавров.
„Рекли смо да ћемо бити спремни, ако ће то бити од помоћи, да пристанемо да одлуком ОЕБС-а та додатна група посматрача, који ће контролисати линију разграничења на местима где се складишти тешко наоружање, добије право да носи лично оружје“, изјавио је министар.
Према његовим речима, увек се може наћи прихватљив национални састав посматрачке мисије.
„Овде није реч о томе да ли је то Заједница независних држава или не, него о томе да искуство те врсте мера ОЕБС-а и Уједињених нација показује да су веома често ненаоружани посматрачи боље заштићени него уз лично наоружање“, рекао је Лавров.
Шеф руске дипломатије је нагласио да је размештање посматрача ОЕБС-а на руско-украјинској граници могуће само после учвршћивања посебног статуса Донбаса у Уставу Украјине.
Према његовим речима, Кијеву је у више наврата објашњено да је тешко очекивати да ће Доњецк и Луганск пристати да „у виду аванса“ испуњавају услове из Минског споразума, док не буде амнестије, закона о посебном статусу Донбаса који ће заиста гарантовати додатна права тим територијама и док та права у оквиру посебног статуса не буду утврђена у Уставу Украјине на сталној основи.
Шеф руске дипломатије је такође саопштио да ОЕБС разматра могућност успостављања додатних мера безбедности у Донбасу током спровођења локалних избора.
Према његовим речима, Москва је предложила да се „образује посебна група посматрача у периоду избора који би заједно са народном милицијом Доњецка и Луганска пратили стање безбедности“.
Локални избори у областима Донбаса који су под контролом устаника, успостављање контроле над деловима руско-украјинске границе и посебан статус тих територија међу елементима су Минског споразума који регулишу решавање кризе на истоку Украјини.
Кијев је протекле седмице објавио да је Русија сагласна са наоружавањем посматрачке мисије, али је Министарство иностраних послова Русије ту информацију демантовало.