„Према нашим оценама које су засноване на информацијама из најразличитијих извора, САД заиста врше притисак на украјинску страну како би реализовала Мински споразум у делу који се тиче ње. У том делу већина политичких договора у целини зависи од тога како ће се Кијев договорити са Доњецком и Луганском“, рекао је Сергеј Лавров.
Украјинске власти су у априлу 2014. године отпочеле војну операцију против становништва незадовољног државним превратом на истоку земље. Према подацима УН, у сукобима је живот изгубило око 9.000 хиљада особа.
Питање решавања ситуације у Донбасу је покретано, између осталог, и током састанака контакт-групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који садрже кораке за деескалацију конфликта, укључујући примирје. Ипак, и након споразума о примирју, између страна у конфликту се наставља размена ватре.
Русија пристаје да се посматрачи наоружају пиштољима
Москва је спремна да пристане да сарадници посматрачке мисије у Донбасу носе оружје за самоодбрану, изјавио је руски министар спољних послова.
„Пиштољи за самоодбрану. То има смисла. Може се сматрати да је то елеменат полицијске функције, али је то пре свега чување и праћење да се не нарушава линија повлачења и места складиштења (оружја)“, рекао је министар.
Притом, према речима Лаврова, искуство „показује да су веома често ненаоружани посматрачи боље заштићени него кад поседују лично оружје“.