Мотори РД-180 користе се за ракете „Атлас 5“, које америчке ваздушне снаге употребљавају за лансирање својих сателита, као и за истраживачке програме НАСА.
Раније је Пентагон изјавио да ће напустити употребу мотора РД-180 тек када буду развијени одговарајући амерички мотори.
Крајем маја Одбор оружаних снага сената, којим председава сенатор Џон Мекејн објавио је своју верзију Закона о овлашћењу националне одбране за фискалну годину 2017, позивајући да се број мотора РД-180 ограничи на девет. Одбор је препоручио повећање на 18.
Према писању Волстрит џурнала заменик америчког министра одбране Роберт Ворк написао је писмо једном од конгресмена, у којем је изразио растућу забринутост америчке војске.
Ворк је истакао да америчке ваздушне снаге немају довољан буџет да изненада прекину да употребљавају мотора РД-180 и замене га адекватним скупљим верзијама.
Он је упозорио да би додатни трошак од 1,5-5 милијарди долара потиснуо друге инвестиције важне за националну безбедност.
Остали документи које је објавио заменик министра одбране откривају да уколико би САД прекинуле да користе руске моторе, неколико Пентагонових кључних свемирских лансирања било би одложено за две године.
САД су одлучиле да нађу алтернативне начине за лансирање сателита у свемир након што се Крим припојио Русији, након референдума за који је гласало више од 96 одсто становништва.
Америка тренутно разматра три опције: развија нови мотор и конструише нова лансирна возила, али ово је дугорочан процес који захтева значајна средства.
Амерички конгрес је 2014 усвојио закон који захтева да САД постепено прекину своју зависност од руских ракетних мотора.
Међутим, две године након стављања забране на куповину мотора РД-180 Конгрес је био приморан да укине мораторијум да би омогућио Сједињеним Државама приступ свемиру.