Реферат се заснива на подацима из 2013. године. У њему су ушли извештаји држава-извозница оружја и међународна трговинска статистика УН. Ради се како о продаји оружја, тако и о муницији, спортском и ловачком оружју, као и о пиштољима.
Према документу, у 2013. години главни увозници на Блиском истоку су повећали обиме куповине за више од 80 одсто, у поређењу са подацима из 2012. године. Регионални лидери су Уједињени Арапски Емирати и Саудијска Арабија (заузимају четврто, односно пето место у свету). Уједињени Арапски Емирати су удвостручили куповину, потрошивши 170 милиона долара, док је Саудијска Арабија скоро утростручила набавку — 161 милиона долара.
Минимум десет милиона долара за куповину лаког наоружања потрошили су Египат, Израел, Јордан, Ирак, Катар, Кувајт, Либан и Оман.
„Скоро удвостручене испоруке лаког наоружања на Блиски исток у 2013. години, у поређењу са 2012. годином, постављају озбиљно питање: да ли државе заиста строго процењују могућа одступања, дестабилизацију или кршења људских права пре него што извезу оружје“, изјавио је руководилац пројекта Ерик Берман.
Лидери у продаји лаког оружја у свету су САД — 1,1 милијарди долара у 2013. години. Следе Италија (644 милиона долара) и Немачка (557 милиона долара). Удео тих држава представља скоро 40 одсто светског извоза.
Главни светски извозници су 16 земаља, чија продаја је већа од 100 милиона долара годишње. Међу њима су, између осталог, Бразил, Аустрија, Јужна Кореја, Турска и Русија.
Осам земаља које купују оружје за минимум 100 милиона долара годишње су главни увозници. Овде је лидер САД — 2,5 милијарда долара. Након њих иду Канада, Немачка, Уједињени Арапски Емирати и Саудијска Арабија (троше на куповину оружја од 100 до 499 милиона долара).
Русија се налази на осмом месту по извозу лаког оружја (са продајом од 100 до 499 милиона долара) и на 11 месту по увозу (од 50 до 99 милиона долара).