Италијански Покрет пет звезда, настао на таласу незадовољства технократским владама које владају Италијом после смене Силвија Берлусконија, води после првог круга избора за градоначелника Рима.
Кандидаткиња овог покрета, Вирђина Рађи, освојила је скоро 40 одсто гласова, док је њен противкандидат из владајуће левичарске Демократске партије премијера Матеа Ренција освојио око 25 одсто гласова.
Покрет пет звезда, водећи оштру антикорупцијску кампању, такође је направио добре резултате и у другим италијанским градовима, настављајући тако тренд успона нетрадиционалних партија широм Европе.
„Ветар се мења, ово је тренутак. Суочавамо се са историјском одлуком. Римљани су спремни да окрену лист, а ја сам спремна да управљам градом и да у Рим вратим сјај и лепоту коју заслужује“, рекла је Рађијева својим присталицама након објављивања резултата.
Резултати римских избора тежак су удар за премијера Ренција и његову левичарску Демократску партију. Долазе у најгорем тренутку, када је Ренци своју политичку будућност ставио на коцку расписујући референдум о уставној реформи која би, по његовом мишљењу, требало да стави тачку на италијанску традицију нестабилних влада и донесе политичку стабилност.
Ренци је обећао да ће поднети оставку уколико референдум не успе, а његови европски партнери плаше се да би његов неуспех Италију, трећу економију еврозоне, могао да увуче у политички хаос и нестабилност.
Победа у Вечном граду биће најважнији корак унапред за Покрет пет звезда, неконвенционалну странку коју води комедијашка звезда Бепе Грило.
„Покрет нема неку идеологију. Оно што они говоре јесте „хајде да се решимо партократије, старих партија које су као паразити на телу Италије“. Они заиста имају различите ставове по низу питања — јако је тешко рећи за шта се покрет заиста залаже. Када је настао, био је против евра, НАТО-а, деловало је да у културној политици нагињу десници, а по социјалној левици, али до данас се њихови ставови мењају од тренутка до тренутка“, каже Слободан Јанковић из београдског Института за међународну политику и привреду.
Идеологија овог покрета, објашњава Јанковић, толико је нејасна да би за њу могли да гласају сви, од гласача десничарске Лиге за север до гласача левичарских странака.
„Бепе Грило је класичан медитерански тип. Он је забављач, који се тако понаша и на политичкој сцени. Весељак који забавља и своје партијске другове и шире масе, али и критикује владу, превасходно њену економску политику, ЕУ, и допадљив је многим слојевима становништва“, каже Јанковић.
Оно што је допринело успеху покрета у Риму јесу енормни трошкови за јело бившег градоначелника из Ренцијеве Демократске партије, који је због тога био принуђен да се повуче пре истека мандата.
Та афера понудила је Рим Ренцијевим противницима као на послужавнику. Он се и није превише мешао у кампању за локалне изборе, све до последње недеље, када је било прекасно. Сада му је остала нада да ће његов кандидат Ђузепе Сала, који се прославио организацијом прошлогодишње Светске изложбе, победити у Милану. Сала је успео да освоји 42 одсто гласова и суочиће се са противкандидатом из десног центра Стефаном Паризијем.
У Торину, центру италијанске ауто-индустрије, актуелни левичарски градоначелник Пјеро Фасино освојио је 42 одсто гласова, али ће имати тежак окршај са Гриловом фавориткињом Кјаром Апендином која га, по броју гласова, прати у стопу.
Актуелни напуљски градоначелник, левичар и бивши тужилац Луиђи де Магистрис својевремено је прогласио град „Ренцијевом слободном зоном“ и има шансе да победи у другом кругу противкандидата из десног центра.
Ако у другом кругу избора 19. јуна Вирђина Рађи постане градоначелница Рима, биће прва жена на тој функцији, али оно што је много важније, биће то ветар у леђа Покрету пет звездица пред парламентарне изборе, који би могли да буду одржани и пре 2018, у зависности од резултата референдума.