„Између априла и јуна, када су одржани ови састанци, појавили су се индикатори који иду у прилог тези да је заједничка процена да долази до смиривања тржишта нафте. То потврђују и закључци конференције у Бечу“, каже Соколовић.
Извор за потврду ових процена Соколовић види у закључцима конференције, али и у умереној и смиренијој комуникацији између министара за нафту Саудијске Арабије и Ирана.
„За разлику од оштрих ставова који су били на граници пуцања у Катару, смиренија комуникација у Бечу индицира да Саудијска Арабија, иако се није сагласила са захтевом Ирана да пре било каквог разговора око замрзавања квота достигне квоту коју је имао пре 2011, индиректно прихвата да квота од 32,5 милиона барела дневно остане квота за чланице ОПЕК-а“, каже Соколовић.
Један од података који говоре да састанак земаља-чланица ОПЕК-а није био потпуно неуспешан је избор новог првог човека организације, који долази из Нигерије, земље која је поред Венецуеле највише погођена падом цена нафте, каже аналитичар Душан Даковић. Прошле године земље-чланице ОПЕК-а нису се договориле око избора првог човека организације.
„Њихов главни слоган био је — одбранили смо јединство, јер је већ било наслова да је ОПЕК пред расулом. Нигеријац је чекао две године да дође на то место. Иза тога стоји Саудијска Арабија и, да бисмо могли да процењујемо даљу политику ОПЕК-а, треба пратити акценте из Ријада. ОПЕК је конзервативна институција која деценијама не мења своју политику и политику диктирају велики играчи као што је Саудијска Арабија“, сматра Даковић.
Према речима Слободана Соколовића, будућност ОПЕК-а као картела потпуно је неизвесна јер се Саудијска Арабија креће ка тржишном принципу у производњи нафте, који је у потпуној супротности са картелским принципом према коме ОПЕК функционише.
Ако се Саудијска Арабија буде кретала ка тржишном принципу у производњи нафте, а економски програм развоја пустињске краљевине под називом „Визија 2030“ говори да ће тако бити, и ОПЕК ће морати да мења принципе по којима функционише, сматра Соколовић.