Установа за атомско оружје у Беркширу, где се праве и одржавају британске нуклеарне бојеве главе, ради на програму осавремењавања садашњих бојевих глава типа „Тридент“ и производњу моћније и прецизније нуклеарне бојеве главе „Марк 4А“, наводи се у истраживању независног тела.
Питер Берт из НИС-а изјавио је да ће „програм модификације бојеве главе ’Марк 4А‘ омогућити бојевој глави ’Тридент‘ да и даље ради до средине овог века, а много новца се троши да се утре пут за развој нове генерације бојевих глава које ће бити у употреби и дужи временски период“.
Заједничка радна група САД и Велике Британије установљена је да би се омогућила сарадња на програмима, а нове бојеве главе тестиране су у Сандија националној лабораторији у САД.
У извештају се наводи да трошкови и распоред програма нису објављени Парламенту.
Међутим, модификована бојева глава поменута је у писму на сајту Министарства одбране од 2. јула 2014. године.
У писму се говори да ће др Пол Холинсхед бити одговоран за „програм одржавања нуклеарних бојевих глава“ и за „почетак производње Мк4А у складу са Планом производње ’Тридента‘“.
У извештају се наводи да је у Установи за атомско оружје 85 милиона фунти (124 милиона долара) већ потрошено на истраживање модела нових бојевих глава.
Очекује се да ће до краја године Влада да поднесе Доњем дому Парламента предлог за замену постојеће флоте подморница „Тридент“ са четири нова брода. Влада је навела да ће они коштати 31 милијарду фунти, али да је основала фонд за непредвиђене издатке од десет милијарди фунти.
Министарство одбране одбило је да коментарише укупне трошкове програма „Тридент“ на основу поверљивости података.
„Влада је посвећена остваривању минималног континуитета одвраћања на мору да би спречила најекстремније претње за Велику Британиију и заштитила наше виталне интересе. Одлука о замењивању бојевих глава биће донета када буде било потребно“, рекао је портпарол Министарства за Гардијан.
У извештају се наводи да је Установа за нуклеарно оружје важан национални ресурс у смислу своје научне ескпертизе и опреме и велики локални послодавац који значајно доприноси локалној привреди.
Такође се додаје да ће вероватноћа потпуног затварања биће ниска уколико програм „Тридент“ буде отказан.
У понедељак су активисти против нуклеарног оружја започели једномесечну блокаду постројења у Беркширу, тврдећи да Парламент крајем године не треба да дозволи да оружје буде осавремењено.
Током јуна присталице Кампање за нуклеарно разоружање придружиће се активистима из Беркшира и групама широм Европе како би „блокирале, окупирале и пореметиле“ базу за производњу оружја.