Посета премијера Израела Русији поклопила се са прославом 25 година успостављања дипломатских односа две земље. Сусрет израелског државника са руским председником четврти је за мање од годину дана, док се са америчким председником Бараком Обамом Нетанијаху прошле године срео само једином.
Русија је данас светска сила и њени односи са Израелом само јачају и продубљују се, рекао је Нетанијаху, а коментаришући састанак, „Ел мундо“ наводи да би Русија могла да постане кључни играч на Блиском истоку.
Директор Центра за блискоисточне и средњоазијске студије Семјон Багдасаров за Спутњик објашњава да је ауторитет Русије на Блиском истоку порастао након што је започела војну операцију у Сирији.
„Статус Русије на Блиском истоку зависи од успеха наше коалиције на северозападу те земље, пре свега у Алепу, као и од тога хоће ли наша коалиција заузети Раку. Требало би узети у обзир и грађански рат на југоистоку Турске. Ако Русија успе да ојача сарадњу са Курдима, онда би улога Москве на Блиском истоку могла да буде доминантна. Израел је свестан свега тога и наравно да ће у том случају још активније сарађивати са Москвом“, каже Багдасаров.
Сличног мишљења о растућем утицају Русије на Блиском истоку је Владимир Трапара са Института за међународну политику и привреду. Он каже да су све интензивнији дипломатски односи Русије и Израела тренд последњих година. Демонстрација руске моћи у Сирији дала им је ветар у леђа, каже Трапара.
„Израел је видео да су Руси тамо успешно интервенисали, да без њих не би могло да буде примирја и да ће бити један од кључних играча у тражењу политичких решења за ту земљу. Зато је у интересу Израела да има што ближе односе са таквом силом“, уверен је Трапара.
Он додаје да би могла да се појача и улога Русије у израелско-палестинским преговорима, што би било додатно признање јачања руских геополитичких позиција на Блиском истоку, уколико то Израел дозволи.
„Присуство Русије у Сирији је потврда да она може да допринесе решењу проблема, утиче на друге у регион да на њу гледају као на значајну силу са којом мора да се разговара, ако хоће да се остваре интереси. То није само Израел, видимо да су то и Курди, Иран, Ирак. Русија ће бити све значајнија, Американци то зову повратком Русије на Блиски исток. Не видим да је то повратак, она је била присутна све време, али демонстрација њене моћи није била толико отворена пре догађаја у Сирији“, каже Трапара.
Поједини аналитичари указују и на чињеницу да је за Тел Авив Русија гарант да Иран и Сирија неће напасти Израел. Пре свега се ради о „Хезболаху“, јасно је да иза те организације стоје Сирија и Иран, али она је у великој мери аутономна, објашњава Багдасаров.
„Израелци из искуства знају да би ’Хезболах‘ могао да им направи велике проблеме. Не треба заборавити да је ’Хезболах‘ део наше коалиције, то је малобројна, али веома моћна организација. Наравно да би Израел желео да Москва допринесе томе да офанзивно наоружање не заврши у рукама припадника ’Хезболаха‘. Израел сматра да је Русија гарант да се то неће десити. Заузврат би могли да очекујемо од те земље да испуни одређена очекивања Москве“, каже Багдасаров.