Пре свега, против изградње гасовода је била Пољска, која не жели да дозволи директне испоруке руског гаса Немачкој. Притом, Варшава се пројекту није противила из личних интереса, већ по указу Вашингтона, како би се у Европи створила повољна клима за испоруке америчког течног гаса, наводи се у чланку.
Технологија производње гаса из шкриљаца омогућава Сједињеним Државама да добију велике количине гаса за даљи извоз у Европу. Ипак, планови Вашингтона ће оживети само у случају да „Северни ток 2“ никад не буде реализован.
Значај гасовода је толико велики да куповина америчког гаса губи смисао за Европљане, што значи да је пројекат у супротности са економским интересима САД.
Важније је, ипак, што је „Северни ток 2“ у потпуности у интересу саме Европе. Украјина, коју све више захвата национализам, одавно је постала фактор ризика за енергетску безбедност ЕУ. Зато је Унија непосредно заинтересована за добијање стабилне испоруке гаса, без обзира на ситуацију у Кијеву, пише „Ханделсблат“.
„Изградња ’Северног тока 2‘ елиминисаће овај огромни ризик у наредних неколико година, јер траса по дну Балтичког мора није само најкраћа и најјефтинија за руски гас, већ и најбезбеднија“, закључује лист.